reklama

reklama

 

/>

Prawie 40 milionów złotych unijnego dofinansowania otrzymała gmina Bodzentyn, powstanie ponad 50 kilometrów kanalizacji

Prawie 40 milionów złotych unijnego dofinansowania otrzymała gmina Bodzentyn, powstanie ponad 50 kilometrów kanalizacji

Do nowej sieci podłączonych zostanie 16 miejscowości, modernizacji doczeka się też oczyszczalnia ścieków. Podniesie się komfort życia mieszkańców, spadną koszty wywozu nieczystości, a wartość działek   wzrośnie – zapewniają urzędnicy.

Wzdół Rządowy w gminie Bodzentyn. Wodociąg jest, ale o kanalizacji mieszkańcy marzą od lat. Państwo Jędrzejczykowie korzystają z szamba.

- Syn ma beczkę i co jakiś czas wywozi – mówi Henryka Jędrzejczyk.

To po pierwsze kłopot, po drugie koszty. Wywóz metra sześciennego ścieków może kosztować 12 złotych, odbiór przez kanalizacje może być nawet czterokrotnie tańszy – zapewniają urzędnicy. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w 16 miejscowościach powstanie ponad 50 kilometrów sieci kanalizacyjnej.

Całkowity koszt projektu, który będzie realizowany w ciągu sześciu lat, to ponad 78 milionów złotych. Prawie 40 to unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności. Reszta to wkład własny Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz pieniądze z budżetu gminy.

- Bez tych środków gminy nie byłoby stać na taką inwestycję, może za 20 lat. Mamy dużo zobowiązań z poprzednich lat i te środki były niezbędne - mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna

Projekt zakłada także rozbudowę i modernizację dwóch stacji uzdatniania wody,  pojawi się blisko 900 nowych hydrantów przeciwpożarowych. Zmodernizowana zostanie też oczyszczalnia ścieków w Bodzentynie. Będzie nowoczesna i ekologiczna.

- Będzie wytracany azot i fosfor, tutaj na tej oczyszczalni  nie było to możliwe, oczyszczalnia nie spełniała już tych norm unijnych i groziło nawet jej zamknięcie - mówi Marek Kitliński, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bodzentynie.

Remont oczyszczalni ścieków może kosztować nawet 18 milionów złotych. Przetarg na realizację inwestycji ma być ogłoszony w grudniu. Dzięki inwestycji poziom skanalizowania gminy Bodzentyn wzrośnie do 80 procent.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych