reklama

reklama

/>

 

/>

Przetrzymują zwierzęta w fatalnych warunkach. Burmistrz zdecydował o czasowym odebraniu konia rolnikowi z Leśnej Starej Wsi

Przetrzymują zwierzęta w fatalnych warunkach. Burmistrz zdecydował o czasowym odebraniu konia rolnikowi z Leśnej Starej Wsi

Nie pomogły kontrole, nie pomogły prośby o poprawę warunków przetrzymywania zwierząt. Wreszcie burmistrz Bodzentyna wydał decyzje o czasowym zabraniu konia z jednego z gospodarstw w Leśnej Starej Wsi.  Nadal pozostaje tam kilkanaście krów, psy i koty. Jeśli ich sytuacja nie zmieni się również zostaną odebrane. Urzędnicy dali rolnikowi czas do końca miesiąca.

Leśna Stara Wieś w gminie Bodzentyn.  Pół roku temu sąsiedzi zaalarmowali urzędników, że w tym gospodarstwie zwierzętom dzieje się krzywda.

- Gmina przeprowadziła szereg czynności, które miały zmierzać do poprawy warunków przetrzymywania zwierząt – tłumaczy Marcin Chrząszczyk z Urzędu Miasta I Gminy w Bodzentynie.

Nie pomogły kontrole urzędników, lekarza weterynarii i prośby o zmianę sytuacji zwierząt. Koń i kilkanaście krów nadal stoją w oborniku nie dostają jedzenia na czas, psy i koty też nie mają należytej opieki. Na to nie się patrzeć – mówią sąsiedzi.  

- To powinno być dawno skończone, tam na wieczór w tej oborze to tak wszystko ryczy to jest nie do wytrzymania – mówi jedna z sąsiadek.

Burmistrz Bodzentyna zgodnie z przepisami o ochronie zwierząt wydał decyzje o tymczasowym odebraniu konia.  - Ja konia nie oddam – mówi właścicielka zwierząt.
Właścicielka zwierząt tłumaczy, że bez konia nie dadzą rady pracować w polu, a problemy z czystością w oborze to tylko przejściowa sytuacja. Niedawno zmarł jej mąż w domu jest chora córka, a syn robi co może żeby utrzymać gospodarstwo.

- Proszę Panią tu nie chodzi tylko o obornik, ale o żywienie zwierząt, one nie mają co jeść. Tyle razy tłumaczyłem była weterynaria też tłumaczyła – mówi Hubert Jędrzejczyk z Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie.

Urzędnicy dłużej nie mogli tego tolerować, w asyście policjantów, czasowo odebrali gospodarzom konia.

- Były duże trudności, oskarżenia, prośby, groźby, ale decyzja została wydana w trybie natychmiastowym, konia zabieramy i przekażemy fundacji AWF, która się nim zaopiekuje – tłumaczy Hubert Jędrzejczyk z Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie.

Fundacja AWF bierze na siebie również koszty utrzymania konia. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

- To nie pierwsza nasza wizyta tutaj, mam nadzieję, że to dzisiejsze działanie choć było dramatyczne pozwoli zmienić na lepsze sytuację pozostałych zwierząt – mówi Katarzyna Kulikowska z Fundacji TSB/AWF.

- Daliśmy Panu czas na sprzedanie tych zwierząt i czekamy jeśli sytuacja się nie poprawi będziemy zmuszeni do zabrania tych pozostałych zwierząt – mówi Marcin Chrząszczyk z Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie.

Właściciele zwierząt w rozmowie z nami potwierdzili, że zwierzęta zostaną sprzedane. Urzędnicy dali im czas do końca miesiąca.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •