reklama

 

reklama

 

/>

Maszerowali z Suchedniowa do Bodzentyna, aby uczcić pamięć powstańców styczniowych

Maszerowali z Suchedniowa do Bodzentyna, aby uczcić pamięć powstańców styczniowych

Mija 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Już po raz 25 piechurzy przemierzyli historyczną trasę z Suchedniowa do Bodzentyna, by uczcić pamięć bohaterów. W marszu uczestniczyło prawie 400 osób, głównie członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" z wielu miast Polski.

Już po raz XXV uczestnicy Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych przemierzyli trasę z Suchedniowa do Bodzentyna, by uczcić bohaterów, którzy 155 lat temu chwycili za broń przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na historyczny szlak powstańczych zmagań w sobotę wyruszyło prawie 400 osób, głównie członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”, a także strzelcy z Litwy i grupy rekonstrukcyjne.

W Bodzentynie do marszu dołączyły poczty sztandarowe, harcerze, mieszkańcy oraz Pułk Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju.

- Niektórzy historycy uważają, że była to elita Powstania Styczniowego, nazywani byli komandosami – mówi Robert Osiński, dowódca Pułku Żuawów Śmierci.

22 stycznia 1863 roku rozpoczął się największy w XIX w. polski zryw powstańczy. Choć zakończył się klęską i pochłonął kilkadziesiąt tysięcy ofiar, to miał ogromny wpływ na postawy i dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

- Historycy piszą, publikują, ale o to chodzi, żeby wychodzić z ta historia do ludzi – mówi dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen, Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna.

Komendant Daniel Woś wręczył honorowe odznaki uczestnikom Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych za kilkukrotne przejście trasy, medale otrzymały też osoby i instytucje zasłużone dla kultywowania tradycji marszu. Wyróżniono m.in. Bodzentyn.

- Pierwszy raz w historii przeszedłem całą trasę, jestem szczęśliwy, że Bodzentyn jest w grupie tych miejscowości, które doświadczają tego typu historycznych wydarzeń – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Podczas uroczystości na bodzentyńskim Rynku nowi członkowie wstępujący w szeregi Związku Strzeleckiego „Strzelec” złożyli przyrzeczenie.

- Warto szlifować charakter tych młodych ludzi, którzy znają historię i wiedzą kim są – mówi Daniel Woś, komendant marszu.

Pod tablicą upamiętniającą powstańców styczniowych złożono kwiaty i zapalono znicze. Odczytano apel poległych, a "Żuawi śmierci" oddali salwę honorową.
25. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych odbył się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podobne uroczystości odbyły się w Kielcach. W niedzielę szlakiem powstańczym z Białogonu na Karczówkę przeszedł marsz gwiaździsty.

 

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •