reklama

reklama

 

/>

Odwołania nie pomogły, gmina Bodzentyn ma zapłacić za nielegalny wodociąg

Odwołania nie pomogły, gmina Bodzentyn musi zapłacić za nielegalny wodociąg

Ministerstwo Finansów przyznało racje wojewodzie, gmina Bodzentyn ma zapłacić 800 tysięcy złotych za wybudowanie wodociągu w Podgórzu bez wymaganych pozwoleń. Odwołamy się od tej decyzji – zapewnia burmistrz Dariusz Skiba.

W Podgórzu na wodociąg ludzie czekali 20 lat w studniach zawsze brakowało wody – mówi Barbara Kupis. Odkąd mamy wodę, nasze życie się zmieniło dodaje.

Wodociąg wybudowano w 2014 roku, ale jak się okazało bez odpowiednich pozwoleń. Przed włączeniem do sieci czterech odcinków wodociągu nie przeprowadzono też badań sanitarno-epidemiologicznych.

- Niedopilnowanie przez poprzednią władzę,  nie poczekali na dokumenty, zaczęli robić szybko, szybko - mówi Łukasz Szczepanek, mieszkaniec Podgórza.

Władze gminy mogły rozpocząć procedurę legalizacji inwestycji, albo rozebrać wodociąg i wybudować go od nowa. Tego nie wyobrażali sobie mieszkańcy Podgórza.

Zdecydowano o legalizacji wodociągu. W lipcu zeszłego roku nadzór budowlany wystawił rachunek na 800 tysięcy złotych. Gmina odwołała się od tej decyzji do wojewody świętokrzyskiego. Wnioskowała też o umorzenie naliczonej kwoty. Bez powodzenia. Samorząd odwołał się do Ministerstwa Finansów, resort przyznał rację wojewodzie. W piśmie czytamy między innymi:

... W interesie publicznym leży bowiem, aby nakładane przez organy administracji publicznej kary i opłaty były realizowane, a uczestnicy procesu budowlanego nie byli pochopnie z nich zwalniani...

- Jest mi po ludzku przykro, że od trzech lat musimy udowadniać, że to nie nasza wina, ale dla dobra mieszkańców musimy wyjść z tego - mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Władze gminy od tej decyzji też będą się odwoływać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie stać nas na zapłacenie tych 800 tysięcy złotych opłaty legalizacyjne – podkreśla burmistrz.

 - To jest bardzo duża kwota dla nas,  ponieważ mamy dużo inwestycji teraz - mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Mieszkańcy Podgórza mówią wprost, to nie gmina powinna ponosić koszty, a urzędnicy, którzy wtedy podejmowali decyzje o wybudowaniu wodociągu.

- Dla nich nie było ważne czy wodociąg jest zrobiony zgodnie z prawem czy też nie - mówi Barbara Kupis, mieszkanka Podgórza.

Sprawa nielegalnego wodociągu trafiła do sądu. Marek K. - były burmistrz Bodzentyna jest oskarżony m.in. o naruszenie przepisów budowlanych. To za jego kadencji zdecydowano o budowie wodociągu bez uzyskania odpowiednich zezwoleń.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych