reklama

reklama

 

/>

Umowa z wykonawcą podpisana, nowa sieć kanalizacyjna powstanie w gminie Bodzentyn

Umowa z wykonawcą podpisana, nowa sieć kanalizacyjna powstanie w gminie Bodzentyn

Ponad 55 kilometrów sieci kanalizacyjnej powstanie w gminie Bodzentyn. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą. Dostęp co nowej sieci uzyskają mieszkańcy szesnastu miejscowości. Koszt inwestycji to prawie 42 miliony złotych. W planach jest również modernizacja oczyszczalni ścieków.

W Wiącce wody nigdy nie brakowało – mówi Jadwiga Dulęba, ale potrzebna jest jeszcze kanalizacja. Nowa sieć wreszcie powstanie, na tę wiadomość mieszkańcy czekali wiele lat.

- Myślę, że w tym roku będą przygotowane papiery, a w przyszłym roku ruszy budowa i to wszystko za darmo z unijnych pieniędzy to też wszystkich cieszy – mówi Jadwiga Dulęba, mieszkanka Wiącki.

W gospodarstwie jest szambo, które szybko się napełnia. Kilka razy w roku trzeba je opróżniać, a to kosztuje, nawet kilkaset złotych.  Traci również środowisko.

- Gdzieś w te ziemię to wsiąka ile ta ziemia może przyjąć tych nieczystości kanalizacja jest nam bardzo potrzeba – mówi Jadwiga Dulęba, mieszkanka Wiącki.

Podpisy złożone, budowa kanalizacji w szesnastu miejscowościach może się rozpocząć. Wykonawcą robót będzie firma z Rzeszowa, wartość projektu to niemal 42 miliony złotych, z czego prawie 40 milionów to unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności. Powstanie ponad 55 kilometrów sieci. To jedna z największych  inwestycji tego typu w gminach średniej wielkości w regionie.

- Chyba nigdy w historii w ostatnich latach żaden samorząd nie uzyskał takich środków jednorazowo na taki projekt i to jest dla nas zobowiązanie, żeby sprostać realizacji tego projektu –mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Budowa przyłączy dla mieszkańców zostanie zrealizowana dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Prace zostały podzielone na trzy zadania. Cel - poprawa stanu środowiska i warunków życia mieszkańców.

- To jest inwestycja, która gminę Bodzentyn przeniesie w XXII wiek, uzyskamy niemal całościowe skanalizowanie gminy – mówi Marek Kitliński, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Bodzentyn.

W tym roku wykonawca przygotuje projekty, prace budowlane rozpoczną się na początku 2019 roku i potrwają trzy lata.

- Zrobiliśmy dokładne rozeznanie terenu, poza tym pracujemy na kilku budowach w Świętokrzyskiem, więc teren jest nam dobrze znany – mówi  Jerzy Żyła, wykonawca.

Budowa nowej sieci kanalizacyjnej to nie wszystko. W planach jest również modernizacja oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody w Bodzentynie i Wzdole. Powstanie sześć kilometrów sieci wodociągowej, a także wymienione zostaną hydranty. Cały projekt zakładający uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Aglomeracji Bodzentyn pochłonie prawie 100 milionów złotych.  

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych