reklama

/>

X Festiwal Wędrowania. Koncerty, gra terenowa i podróż do źródeł

Koncerty, gra terenowa i podróż do źródeł. Rozpoczął się X Festiwal Wędrowania

Koncerty gra terenowa i podróż do źródeł. Po raz dziesiąty odbył się Festiwal Wędrowania. Impreza, której ideą jest odwiedzanie niezwykłych miejsc i ludzi rozpoczęła się w Ciekotach. Na artystyczne wędrowanie po Górach Świętokrzyskich zaprosiło Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi "Odnowica".


Na początek koncert Kapeli Żempoł, później opera ludowa. W centrum edukacyjnym „Szklany Dom” w piątek zainaugurowano Festiwal Wędrowania. Na artystyczną podróż do niezwykłych miejsc w Górach Świętokrzyskich po raz dziesiąty zaprosiło Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi "Odnowica”.

- Bardzo się cieszymy, że to się udało, ponieważ ten festiwal angażuje społeczność lokalną - mówi Krystyna Nowakowska, kier. Centrum Edukacyjnego Szklany Dom w Ciekotach.

Na Żeromszczyźnie odbyła się premiera widowiska „Idyliada – Polska” według pomysłu Krzysztofa Wrony. To połączenie muzyki ludowej z poetyckim jazzrockiem oraz eksperymentalną muzyką intuicyjną.

- Kiedy pojawił się ten projekt przenoszenia muzyki ludowej do współczesności to okazało się, że musi to być tak duża forma, forma opery - mówi artysta  Krzysztof Wrona.

W spektaklu wykorzystano teksty Adama Ochwanowskiego. Poemat "Idyliada" powstał niemal 40 lat temu.

- On sięga do źródeł i mówi, może nie wprost, że kultura ludowa czy nam się to podoba czy nie, była matka kultury wysokiej - podkreśla Adam Ochwanowski, poeta.

Na scenie wystąpili Zespół Pieśni i Tańca „Furmani”, Wielokulturowy Zespół Ludowy „Wioha”, a gościnnie zagrał i zaśpiewał Adam Jarubas. Marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że powrót do źródeł może być dobrym pomysłem na promocje regionu.

- Dąbrowa Dolna jest jednym z ośrodków sztuki organicznej w Polsce - dodał  Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Ideą Festiwalu Wędrowania jest odwiedzanie niezwykłych miejsc i ludzi. W sobotę w Szkole Wrażliwości w Kapkazach odbyła się gra terenowa, „Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi”. Przez cały weekend dla odwiedzających otwarte były pracownia książki autorskiej „Liberatorium” w Dąbrowie Dolnej, Izba Lniana w Gospodarstwie Agroturystycznym Na Górce w Wiączce oraz Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach. Festiwal wsparły gmina Bodzentyn i samorząd województwa świętokrzyskiego.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •