reklama

/>

Jarmark Świętokrzyski na góralską nutę

Jarmark Świętokrzyski na góralską nutę

"Na góralską nutę", pod takim hasłem przebiegła tegoroczna edycja Jarmarku Świętokrzyskiego. Po uroczystej mszy polowej na błoniach przy klasztorze na Świętym Krzyżu gminy z powiatu kieleckiego prezentowały swoje rzemiosło artystyczne i regionalną kuchnię. Natomiast artyści ludowi zmierzyli się w pojedynku „górale podhalańscy kontra górale świętokrzyscy”.

Jarmark Świętokrzyski rozpoczęła tradycyjna procesja, która wyruszyła spod Bazyliki Mniejszej Na Świętym Krzyżu.  Następnie na błoniach odbyła się msza polowa w intencji ofiar II wojny światowej. Liturgię uświetniły występy chóru "Con Anima" z Waśniowa oraz Zespołu Ludowego „Harnasie”. Jarmarki na Świętym Krzyżu to wielowiekowa tradycja. W tym roku impreza odbyła się po raz czternasty.

Kultywowanie tradycji jarmarków na Świętym Krzyżu, to nasz obowiązek podkreślali organizatorzy. To również znakomita promocja regionu świętokrzyskiego.

Tegoroczna edycja Jarmarku Świętokrzyskiego przebiegła pod hasłem: "Na góralską nutę". Po nabożeństwie w programie artystycznym artyści ludowi zmierzyli się w pojedynku na przyśpiewki -  „górale podhalańscy kontra górale świętokrzyscy”.

Wiele działo się też poza sceną. Każda gmina z powiatu kieleckiego miała swoje stoisko z rękodziełem i kulinarnymi specjałami przygotowanymi przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na stoisku gminy Zagnańsk nie mogło zabraknąć jej symbolu – Dębu Bartka. Natomiast gmina Nowa Słupia promowała swoją kolejną sztandarową imprezę, czyli Dymarki Świętokrzyskie.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie zadbały o atrakcje dla dzieci. Przy klasztorze na Łyściu stanęło też miasteczko ruchu drogowego, a żołnierze z Bukówki zaprezentowali pojazd bojowy - Hummer.  Organizatorami Jarmarku byli Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Marszałkowski oraz gminy Nowa Słupia i Bieliny.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •