reklama

reklama

/>

 

/>

W Sejmie zaprezentowano wystawę o historii starożytnego hutnictwa

W Sejmie zaprezentowano wystawę o historii starożytnego hutnictwa

W czwartek w Sejmie odbył się wernisaż wystawy „U źródeł staropolskiego okręgu przemysłowego – w kręgu żelaza”. Przedstawia ona historię starożytnego hutnictwa, którego centrum prężnie działało na terenie Gór Świętokrzyskich. Patronat nad wystawą objął marszałek Sejmu, Marek Kuchciński.

Wykopaliska archeologiczne nie pozostawiają złudzeń. Na terenie Gór Świętokrzyskich istniało największe centrum hutnictwa w starożytnej Europie. Przypomina o tym również impreza, która odbywa się co roku w Nowej Słupi, czyli popularne Dymarki. To cykliczne wydarzenie, a także, przede wszystkim, historię wytopu metali na tych ziemiach, przedstawia wystawa „U źródeł staropolskiego okręgu przemysłowego – w kręgu żelaza”. Od czwartku można ją oglądać w Sejmie.

Na wystawie prezentowane są wszystkie, dotychczasowe ustalenia naukowców nt. wytopu żelaza na terenie Gór Świętokrzyskich. Możemy zobaczyć jaki był zasięg centrum hutnictwa, a także jak wykorzystywano osiągnięcia sprzed kilku tysięcy lat, do tworzenia tzw. Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

W wernisażu wystawy udział wzięli parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, jak np. senator Krzysztof Słoń, a także posłowie Andrzej Kryj, który był inicjatorem wydarzenia i Bogdan Latosiński. Delegacji gminy Nowa Słupia towarzyszył zespół „Modrzewianki”, który zaprezentował kilka ludowych utworów.

Więcej w materiale wideo.

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •