Logo
Wydrukuj tę stronę

W Sejmie zaprezentowano wystawę o historii starożytnego hutnictwa

W Sejmie zaprezentowano wystawę o historii starożytnego hutnictwa

W czwartek w Sejmie odbył się wernisaż wystawy „U źródeł staropolskiego okręgu przemysłowego – w kręgu żelaza”. Przedstawia ona historię starożytnego hutnictwa, którego centrum prężnie działało na terenie Gór Świętokrzyskich. Patronat nad wystawą objął marszałek Sejmu, Marek Kuchciński.

Wykopaliska archeologiczne nie pozostawiają złudzeń. Na terenie Gór Świętokrzyskich istniało największe centrum hutnictwa w starożytnej Europie. Przypomina o tym również impreza, która odbywa się co roku w Nowej Słupi, czyli popularne Dymarki. To cykliczne wydarzenie, a także, przede wszystkim, historię wytopu metali na tych ziemiach, przedstawia wystawa „U źródeł staropolskiego okręgu przemysłowego – w kręgu żelaza”. Od czwartku można ją oglądać w Sejmie.

Na wystawie prezentowane są wszystkie, dotychczasowe ustalenia naukowców nt. wytopu żelaza na terenie Gór Świętokrzyskich. Możemy zobaczyć jaki był zasięg centrum hutnictwa, a także jak wykorzystywano osiągnięcia sprzed kilku tysięcy lat, do tworzenia tzw. Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

W wernisażu wystawy udział wzięli parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, jak np. senator Krzysztof Słoń, a także posłowie Andrzej Kryj, który był inicjatorem wydarzenia i Bogdan Latosiński. Delegacji gminy Nowa Słupia towarzyszył zespół „Modrzewianki”, który zaprezentował kilka ludowych utworów.

Więcej w materiale wideo.

 

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.