Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowa Słupia realizuje inwestycje z zakresu dziedzictwa kulturowego

Realizacja inwestycji z zakresu dziedzictwa kulturowego w Nowej Słupi

Rozbudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich a także modernizacja zabytkowego budynku "Opatówki". Takie inwestycje realizowane są obecnie w Nowej Słupi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza z nich będzie gotowa w 2021 roku.

Rozpoczęła się przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. Obecnie wykonawca prowadzi prace rozbiórkowe budynku. Zabezpieczono "piecowisko" - stanowisko dymarkowe, które będzie ważną częścią nowej ekspozycji. Jeszcze w tym roku mają zostać wylane fundamenty.

W miejscu zburzonego obiektu powstanie nowoczesne, prawie 3 - krotnie większe muzeum z multimedialną ścieżką edukacyjną. Wartość projektu to ponad 10 mln zł, z czego 7 mln dofinansowania pochodzi z środków unijnych. Przewidywany termin zakończenia zadania to marzec 2021 r.

Gmina przystąpi też do rozbudowy Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, o powierzchni około 2 tysięcy 500 m2. W tym obiekcie, turyści będą mogli z wykorzystaniem najnowocześniejszych techniki poznać historię świętokrzyskich legend.

Przetarg na wykonanie inwestycji zostanie ogłoszony do końca tego roku. Jej koszt wynosi 21 milionów złotych, dotacja z RPO to prawie 13 milionów. W Nowej Słupi zbliża się do końca również pierwszy etap przebudowy zabytkowego budynku "Opatówki".

Drugi etap jest przewidziany w ramach rewitalizacji ul. Świętokrzyskiej w mieście.

Kwota modernizacji "Opatówki" przekracza 400 tysięcy złotych. Na ten cel samorząd otrzymał wsparcie unijne w wysokości blisko 257 tysięcy.

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.