Nietypowe wiklinowe formy w Ciekotach

Nietypowe wiklinowe formy w Ciekotach

W Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" W Ciekotach trzy lata temu powstały wiklinowe konstrukcje. Ich autorem jest rzeźbiarz Jan Sajdaka z Warszawy, który ponownie przyjechał na Żeromszczyznę, aby odnowić swoje nietypowe meble. Inicjatorką projektu była Krystyna Nowakowska, poprzednia dyrektor placówki na Żeromszczyźnie.

Przed dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach, można odpoczywać w wiklinowych koszach i przyglądać się przyrodzie z dziupli ukrytych między drzewami. Plac zabaw dla dzieci, huśtawki oraz duża żywa altana to także atrakcje, z których mogą korzystać odwiedzający.

- Razem z przyjaciółmi związanymi z ośrodkiem kultury w Leśniczówce w Dąbrowie Dolnej, wykonaliśmy instalacje z wierzby, leszczyny, wiszące, zakorzenione w ziemi, suche i rosnące, powiedział Jan Sajdak – rzeźbiarz.

Wiklinowe konstrukcje na Żeromszczyźnie wykonał trzy lata temu warszawski rzeźbiarz Jan Sajdak. Jak sam zaznacza duży wpływ na jego twórczość miało zetknięcie się z ludźmi związanymi z instytucją kulturalną z Dąbrowy Dolnej. To właśnie tam został opracowany projekt.

- Zaprzyjaźniłem się tam z ludźmi, którzy zupełnie bezinteresownie dali mi tam miejsce do mieszkania i dali mi wiedzę, poświęcili mi mnóstwo czasu, tylko w imię pomocy komuś, kto poszukuje swojej drogi, kto jakoś jest na drodze tej sztuki związanej z naturą, podkreślił Jan Sajdak rzeźbiarz.

Nietypowe meble powstały z inicjatywy byłej kierownik „Szklanego Domu”, Krystyny Nowakowskiej. Ich koszt wyniósł 26 tys. zł. Wsparcie finansowe przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •