reklama

/>

Rozpoczęła się przebudowa zachodniej jezdni obwodnicy Morawicy

Rozpoczęła się przebudowa zachodniej jezdni obwodnicy Morawicy Rozpoczęła się przebudowa zachodniej jezdni obwodnicy Morawicy

Po zmianie organizacji ruchu rozpoczęła się przebudowa zachodniej jezdni obwodnicy Morawicy w ciągu drogi krajowej nr 73 Kielce - Busko-Zdrój - Tarnów.

W sierpniu ruch przełożony został na nową wschodnią jezdnię budowanej obwodnicy. Odbywa się on w oparciu o tymczasową organizację ruchu jedną jezdnią w obu kierunkach. Obowiązują ograniczenia prędkości w związku z trwającą budową, tymczasowe wjazdy na jezdnię, a także tymczasowe oznakowanie. Docelowo na tej jezdni ułożona zostanie jeszcze jedna warstwa ścieralna nawierzchni.

Przełożenie ruchu pozwoliło na rozpoczęcie przebudowy jezdni zachodniej stanowiącej stary jednojezdniowy przebieg drogi krajowej nr 73. Wykonawca sfrezował już pierwszy kilkusetmetrowy odcinek jezdni i przystąpił do prac przy przełożeniach mediów. Równolegle trwają roboty przy budowie dróg dojazdowych i chodników.

Pierwszy etap obwodnicy Morawicy to inwestycja za około 78 mln złotych realizowana od 2018 roku w trybie projektuj i buduj, dlatego wykonawca - konsorcjum z liderem Mostostal Warszawa - najpierw przystąpił do wykonania optymalizacji projektowych, a po uzyskaniu stosownych decyzji do robót budowlanych. W I etapie obwodnica Morawicy budowana jest w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 73. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko-Zdrój i Tarnów. Nowy odcinek drogi krajowej nr 73 o długości 4,2 km od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica będzie miał dwie jezdnie i status drogi GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Nowa jezdnia powstanie po wschodniej stronie tej istniejącej, a po przełożeniach ruchu prawa jezdnia zostanie przebudowana.

W ramach zadania powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa z drogami powiatowymi, dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Przebudowana będzie związana z drogą infrastruktura. Zgodnie z umową planowane zakończenie inwestycji to pierwsza połowa 2022 roku. Docelowo obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 km. W drugim etapie inwestycji droga biec będzie po nowym śladzie. Trwa aktualizacja koncepcji programowej dla tego etapu i przygotowanie terenu pod budowę.


Źródło: Małgorzata Pawelec-Buras, Główny specjalista ds. komunikacji

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •