reklama

reklama

/>

Stworzyli Grę Planszową promującą walory turystyczne i legendy Gminy Łopuszno

Stworzyli Grę Planszową promującą walory turystyczne i legendy Gminy Łopuszno Stworzyli Grę Planszową promującą walory turystyczne i legendy Gminy Łopuszno

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała” pozyskało 40 tysięcy złotych w ramach Programu „Równać Szanse” na wyjątkowy projekt dla młodzieży. 15 miesięcy pracy podnoszącej kompetencje społeczne młodych i jest. Na profilu w mediach społecznościowych ogłoszono konkurs na nazwę. Najwięcej „lajków” zdobyła propozycja: ,,wyGRAJMY Łopuszno” .

– Zaoferowaliśmy młodzieży przygodę, w ramach której miała szansę pokazać jak zorganizować i przeprowadzić strategię promocji swojej miejscowości - mówi Koordynator Projektu Mariusz Brelski.

W poniedziałek 19 lipca w siedzibie CEL-u odbyła się prezentacja pierwszego egzemplarza gry. Coś co do tej pory było na kartkach, tekturach, plikach tekstowych zamieniło się feerię barw i radość kolorów -mówiła podekscytowana Ewa Dzwonek, jedna z twórczyń planszówki.

Młodzież razem z Koordynatorem Projektu Mariuszem Brelskim oraz Zarządem Stowarzyszenia „Skała” w osobach Anny Młynarskiej oraz Barbary Kowalczyk-Bernat została wchłonięta w świat legend łopuszańskich, odległej i bliskiej historii pałaców, bitew, czarownic, wróżek i…włóczykijów.

-Projekt miał na celu ukazanie geografii oraz historii gminy Łopuszno. Zdobywanie umiejętności teoretycznych oraz praktycznych przez młodzież – dodaje Mariusz Brelski.

-Jesteśmy świeżo po wizycie studyjnej w Suściu, Zamościu i Lublinie, gdzie konfrontowaliśmy nasze działania z inną grupą projektową również z Programu „Równać Szanse”. Wyjazd był nagrodą za 13 miesięczną pracę warsztatową, zmagania ze słabościami, ścierania się charakterów członków grupy oraz stresem związanym z zawieszeniem działań podczas nasilenia pandemii Covid-19 - mowiła Adrianna Łukasik jedna z bardziej aktywnych uczestniczek Projektu „wyGRAJMY Łopuszno”.

- Dla nowych graczy, może wydawać się skomplikowana, ale po kilku minutach grania i wdrażania się w „świat łopuszańskich legend”, wszystko się rozumie. Poznajemy bliżej historię i legendy związane z Gminą Łopuszno i Słupia Konecka - mówi Patrycja. Kałuża.

- Polami planszy są miejscowości z Gminy Łopuszno i Słupia Konecka (Mnin). Maksymalnie uczestnikami może być 8 osób. Pionkami są postacie realistyczne i fantastyczne jak Duch, Wróżka, Włóczykij, Strażak czy Żołnierz. Celem gry jest zdobycie 3 Legend (o Lasocinie, Mninie i Czartoszowach). Zwycięzca musi również pokonać liczne przeszkody jak spotkanie ze Smokiem, Wężem, Czartem czy…Morsem (nawiązanie do cyklicznej imprezy „Gody Morsów” w Lasocinie) - wyjaśnia Natalia Paszowska członkini grupy projektowej.

Na 13 sierpnia jest zaplanowany Dzień Otwartych Drzwi oraz Rajd Rowerowy śladem postaci i miejsc zaprezentowanych w planszówce.-Będzie to szansa na wyjście z grą do szerszej publiczności oraz przedstawienie jej samorządowcom, organizacjom pozarządowym i dziennikarzom-dodaje Wiceprezes Stowarzyszenia „Skała”. Anna Młynarska.

Warto zaznaczyć, że „wyGRAJMY Łopuszno” to jedyny projekt realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego, który otrzymał wsparcie ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Projekt ruszył z początkiem września ubiegłego roku, a jego zakończenie zaplanowano w listopadzie.

 

źródło: Mariusz Brelski, 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •