reklama

reklama

/>

reklama

/>

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów przed dworem Stefana Żeromskiego w Ciekotach

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów przed dworem Stefana Żeromskiego w Ciekotach W Wielką Sobotę święcenie pokarmów przed dworem Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę CEiK "Szklany Dom" zaprasza przed dwór Stefana Żeromskiego w Ciekotach na święcenie pokarmów z udziałem biskupa Mariana Florczyka. To nawiązanie do wydarzeń sprzed lat, kiedy to przed polskimi, szlacheckimi dworami odbywały się święcenia pokarmów, które spożywano  podczas wielkanocnego śniadania.

- Po pandemicznej przerwie wracamy do święcenia pokarmów przed dworem Stefana Żeromskiego w Ciekotach, które przepełnione są kolorami i symboliką świętokrzyskiej wsi. Zapraszamy do Ciekot mieszkańców gminy Masłów oraz gości, by wspólnie złożyć sobie życzenia i po prostu być razem w tym dniu – informuje wójt Tomasz Lato.

Wydarzenie rozpocznie się w Wielką Sobotę 16 kwietnia o godz. 12:00. Tradycyjnie już biskup Marian Florczyk dotrze na miejsce bryczką zaprzężoną w konie, a goście będą mogli obejrzeć świąteczny program artystyczny w wykonaniu artystów działających w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach i gości. Zespół Domaszowianie zaprezentuje przedstawienie "Ocalić Tradycji Okruchy - Święconka" wypełnione zwyczajami świętokrzyskiej wsi związanymi z Wielką Sobotą i przygotowaniem święconki. Przed publicznością zaprezentują się również młodzi artyści z kapeli towarzyszącej Zespołowi Pieśni i Tańca Żeromszczyzna: Michalina Cedro, Nadia Michta, Franciszek Jasiński z akompaniamentem Michała Kopcia i Grzegorza Michty.

Mając na uwadze wojnę trwającą na Ukrainie i to, że tegoroczną Wielkanoc wielu uchodźców spędzi w gminie Masłów specjalnymi gośćmi będą właśnie obywatele Ukrainy. Przed dworem wystąpi chór pod kierunkiem Michała Kopcia, utworzony specjalnie na to wydarzenie, złożony z kobiet i dzieci mieszkających w Hotelu Ameliówka w Mąchocicach Kapitulnych.

- Święcenie pokarmów przed dworem Stefana Żeromskiego to wydarzenie unikatowe nie tylko w regionie świętokrzyskim. Łączymy to, co w gminie Masłów mamy najcenniejsze tradycję Gór Świętokrzyskich, talent, pasję i chęć bycia razem. Zapraszamy na absolutnie wyjątkowe, świąteczne wydarzenie – zachęca Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

Dla wszystkich uczestników święcenia zgodnie z tradycją i ciekocką gościnnością czekać będzie żur serwowany przez członków Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •