Morawica bliżej USA

Morawica bliżej USA

Gmina Morawica i amerykańska gmina Camas są miastami partnerskimi już od 10 lat. Z tej okazji do Urzędu Gminy Morawica przybyła delegacja ze Stanów Zjednoczonych, w skład której wchodził burmistrz miasta Camas z rodziną oraz członkowie zarządu. Strona Polska i Amerykańska podkreślała, jak istotna jest to współpraca dla dalszego rozwoju obu gmin.

6 maja 2014 roku przejdzie do historii gminy Morawica jako ten szczególny. Na ten dzień przypadła 10. rocznica współpracy z amerykańską gminą Camas w stanie Washington. Z tej okazji w Urzędzie Gminy gościła delegacja z Ameryki, która podczas uroczystych obchodów podkreślała, jak istotną jest to współpraca przy obustronnej wymianie doświadczeń.

- Poznajemy zupełnie inaczej zorganizowane samorządy, ponieważ w Stanach Zjednoczonych jest to trochę inaczej niż w Europie. Możemy się nauczyć czegoś nowego, ale również możemy się podzielić swoimi doświadczeniami – mówi Marian Buras, wójt gminy Morawica.

- Partnerstwo z Morawicą jest wspaniałe. Nauczyliśmy się dużo o lokalnym samorządzie. Mam nadzieję, że będziemy mogli wspomóc Morawicę, jak i również uzyskać wsparcie od nich w Stanach. To bardzo pozytywne – dodaje Scott Higgins, burmistrz Camas.

Projekt współpracy obejmuję doskonalenie języka angielskiego przez młodzież, ale również nauczycieli oraz wizyty tematyczne w Stanach Zjednoczonych dotyczące samorządu, służby zdrowia czy przedsiębiorczości.

- Ta współpraca ma pewne projekty powtarzalne, tak jak chociażby obóz języka angielskiego, który jest organizowany każdego roku – mówi Marian Buras.

Burmistrz Camas wyraził swoje zadowolenie z postępów, jakie zaszły w naszym kraju od czasu jego pierwszej wizyty.

- Od dziesięciu lat zauważyłem olbrzymi postęp w infrastrukturze w Polsce. Chciałbym pogratulować wspaniałej pracy nad demokracją, infrastrukturą i budową komunikacji. To bardzo imponujące widzieć postęp od czasu mojej pierwszej wizyty – przyznaje Scott Higgins.

Przy okazji zapytaliśmy, co Amerykanie najbardziej lubią w Polsce.

- Jedzenie jest bardzo dobre. Zawsze jemy bardzo dobrze. Ludzie są bardzo ciepli i przyjaźni. To bardzo komfortowe poczuć się jak w rodzinie dosłownie po kilku minutach. Będzie nam tego brakowało po powrocie – opowiada Amerykanin.

Artystycznym elementem spotkania były występy młodzieży z gminy Morawica, którzy zaprezentowali się w tańcu, śpiewie oraz inscenizacji teatralnej.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •