Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Kowalstwo, tkactwo, garncarstwo, zielarstwo – to niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. Oprócz tradycyjnego zwiedzania, organizatorzy zapewniają naukę tradycyjnego rzemiosła, a wszystko pod okiem czarownic-przewodniczek, które również przygotowały coś dla przybyłych turystów.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, położona u podnóża drogi prowadzącej na Święty Krzyż, to miejsce wyjątkowe i ciekawe. W chatkach na terenie obiektu poznamy tajniki średniowiecznego rzemiosła, w których każdy może zaczerpnąć nauki kowalska, tkactwa, parzenia ziół oraz wielu innych.

- W każdej chatce znajduje się rzemieślnik, który dany zawód prezentuje, wykonuje. Można także u nas skorzystać z warsztatów, czyli nauczyć się danego rzemiosła, a to co zrobimy, na pamiątkę, możemy sobie zabrać do domu – mówi Hekse, czarownica-przewodniczka w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej.

Lepienie garnków odbywa się tu metodą tradycyjną, jednak jest ona nieco odmienna od tej znanej nam z książek, czy filmów.

- Zajmuje się lepieniem garnków z gliny. Lepi się je taką metodą doklejanych taśm – opowiada garncarka Dobrutka.

Przy okazji naszej wizyty zastaliśmy tamtejsza zielarkę podczas wypieku podpłomyków – prymitywnego pieczywa składającego się mąki i wody. W średniowieczu był to substytut chleba.

- Jeśli chodzi o podpłomyki, to bardzo prosta metoda, czyli woda i mąka. Ponieważ my byli bardzo biedni i dlatego musieliśmy się takim czymś częstować – mówi zielarka Zielisława.

Zielarka zdradziła nam również kilka swoich tajemnic, jak prawidłowo przygotować wywar, odwar, napar wodny czy katalakty.

- Napar polega na tym, że wszystkie z olejkami eterycznymi roślinki, takie jak lawenda, melisa, trzeba zaparzyć – opowiada Zielisława.

Osada oferuje również zabawy w osadowe gry terenowe, których głównym zadaniem jest odnalezienie skarbu.

- Szczegółów nie będę zdradzać. Zapraszamy serdecznie, to wtedy okaże się, co się u nas kryje. Mamy również średniowieczne harce i psoty z czarownicą, głownie ze mną, także możemy się tutaj wspólnie pobawić i spędzić czas – zachęca czarownica Hekse.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej wchodzi w skład Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich – projektu realizowanego przez gminę Bieliny.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •