reklama

/>

Dobry występ podczas Swiss OPEN

Konecki Klub Karate Kyokushin jest członkiem Polskiego Związku Karate (PZK) i Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin (PFKS). Na świecie funkcjonuje bardzo dużo federacji karate kontaktowego, których korzenie sięgają do Karate Kyokushin założonego wiele lat temu przez mistrza Masutatsu Oyamę 10 dan.

Każdy klub karate kyokushin, niezależnie od światowej federacji może być członkiem Polskiego Związku Karate i w ramach tegoż związku rywalizować  w zawodach takich jak Mistrzostwa Polski czy Puchar Polski. Natomiast Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata rozgrywane są w ramach poszczególnych federacji.

Konecki Klub Karate Kyokushin należy do Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, która jest członkiem European Karate Organization (EKO), która jest największą i najprężniejszą organizacją karate kyokushin na Starym Kontynencie oraz do organizacji światowej NPO. World Karate Organization Shinkyokushinkai (WKO). Ostatnia wymieniona jest w tym momencie najsilniejszą organizacją karate kyokushin na świecie.

Obecnie rywalizacja w zawodach PZK rozpoczyna się w wieku 12 lat. Mistrzostwa Europy karate kyokushin / shinkyokushin organizowanych przez EKO obejmują grypy wiekowe od 15 roku życia. Ze względu na dużą ilość zawodników oraz kategorii odbywają się one dwa razy w roku. W okresie wiosennym rywalizują seniorzy w kategoriach wagowych oraz juniorzy (17-18 lat). Jesienią rywalizują młodzieżowcy (19-22 lata) oraz kadeci (15-16 lat) oraz co dwa lata seniorzy w kategorii otwartej. W danej kategorii każdy europejski kraj na prawo wystawić dwóch zawodników, wyjątkiem jest gospodarz, który wystawia trzech zawodników w kategorii.

Również Mistrzostwa Świata rozgrywane są w dwóch formułach - otwartej i z podziałem na kategorie wagowe. Odbywają się one co cztery lata a względem siebie naprzemiennie co dwa, tak jak Igrzyska Olimpijskie letnie i zimowe. Mistrzostwa Świata WKO rozgrywane są tylko w kategoriach seniorskich i tu system kwalifikacji jest nieco bardziej skomplikowany.
Ze względu na fakt, iż rywalizacja na ME rozpoczyna się dość późno jest wiele zawodów międzynarodowych dla młodszych grup wiekowych. Moim zdaniem najbardziej prestiżowym turniejem „przed ME” jest dla dzieciaków Swiss OPEN rozgrywane każdego roku na przełomie kwietnia i maja w szwajcarskim miasteczku Stans nieopodal Lucerny. Prestiż tegu turnieju bierze się z kilku czynników, bez wątpienia są to lokalizacja zawodów, wieloletnia tradycja rozgrywania zawodów oraz ogromny koloryt narodowości.

W tym roku w Swiss OPEN juniorów wystartowało 335 zawodników z 60 klubów i 15 krajów, nie tylko z Europy. Wśród nich znalazła się 7-osobowa reprezentacja Koneckiego Klubu Karate Kyokushin. W jej skład weszli Oliwia Małecka, Zofia Kozielska, Filip Nowocień, Natalia Cieszkowska, Martyna Białecka, Wiktoria Armada i Olgierd Kozielski.
Bezkonkurencyjne w swoich kategoriach okazały się Oliwia Małecka (- 58 kg, 2004-2003) i Zofia Kozielska (-33 kg, 2008-2007), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Filip Nowocień (-69 kg, 2004-2003).

W Szwajcarii wystartowaliśmy już trzeci raz i bez wątpienia tegoroczna edycja była najtrudniejsza ze wszystkich dotychczasowych. Dlatego każdemu, kto zajął miejsce punktowane należy się duże uznanie.

Swój wysoki poziom potwierdziła Oliwia Małecka. Jest to zawodniczka coraz lepiej ukształtowana i jeśli nic nie zakłóci jej rozwoju to daje duże nadzieje na owocną karierę w seniorach za kilka (kilkanaście) lat. Bardzo cieszą medale Zosi i Filipa. Zosia zaczyna się przebudzać po pewnym letargu. Filip zaczął treningi około dwa i pół roku temu, żeby wejść do grona zawodników w tak krótkim czasie wykonał tytaniczną pracę, która świadczy o dużej determinacji i zaczyna przynosić coraz lepsze efekty.

Pozostali zawodnicy mieli lepsze i gorsze pojedynki jednak w każdym przypadku udział w tak wymagającym turnieju miał ogromny sens. Ci młodzi ludzie na dziś nigdzie indziej nie byliby w stanie doświadczyć tego co 28 kwietnia w Szwajcarii. Jestem pewien, że w każdym przypadku ten start zaprocentuje w przyszłości.
To nad czym ubolewam to przeszkody natury finansowej, przez które nie mogliśmy zabrać większej reprezentacji na Swiss OPEN 2018. Przy dzisiejszym poziomie sportowym Klubu w zawodach tej rangi mogło startować kilkanaście osób. Może za rok się uda.

Źródło: Mateusz Garbacz

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •