reklama

/>

Połączenie historii z nowoczesnością czyli Kuźnice Koneckie

Połączenie historii z nowoczesnością, czyli Kuźnice Koneckie

Wielkie święto powiatu, czyli Kuźnice Koneckie odbyły się już po raz dziewiętnasty. W sobotę imprezę rozpoczął rajd rowerowy, który wyruszył ze Stadnickiej Woli do Maleńca. Tam odbył się finał Kuźnic, których motywem przewodnim była historia związana z wizytą króla Kazimierza Wielkiego na ziemi koneckiej.

Ponad 100 osób stanęło na starcie XIX Kuźnic Koneckich. Imprezę rozpoczął rajd rowerowy ze Stadnickiej Woli do Maleńca.

- To świetny pomysł i znakomicie wpisuje się ten rajd w przesłanie Kuźnic Koneckich - mówi Agata Binkowska, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Uczestnicy rajdu mieli do pokonania ponad 40 km, po drodze odwiedzali kolejne miejsca gdzie odbywało się tegoroczne święto powiatu koneckiego.  

- Kuźnice Koneckie przede wszystkim mają promować nasz powiat, bo mamy wiele miejsc, które warto odwiedzić - mówi Bogdan Soboń, starosta konecki.

Pierwszy przystanek na trasie rajdu to miejscowość Lipa. Tu zaprezentowano inscenizację król Kazimierz Wielki na łowach, Kuźnice nawiązują do wizyty monarchy na ziemi koneckiej i łączą historię z nowoczesnością.

- Od początku ta impreza miała za zadanie integrować mieszkańców powiatu i promować go, impreza nabrała tego historycznego rozmachu w 2007 roku - mowi Andrzej Lenart, wicestarosta konecki.

Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów przedstawiło pokazy średniowiecznego tańca i kultury dworskiej.   Jednak szczególnym zainteresowaniem cieszył się turniej rycerski. Były też pokazy psów myśliwskich i sokolników.   Następnie uczestnicy „Kuźnic Koneckich” wraz z  orszakiem króla Kazimierza przeszli do zabytkowego kościoła w Lipie.

- Lipa będzie nam się kojarzyć z łowami króla Kazimierza, ale jak mówi historia władca później udawał się na mszę i my również uczestniczyć będziemy we maszy świętej odprawianej po łacinie przez ks. Stanisława Łabędowicza - mówi Dorota Duda, członek zarządu powiatu koneckiego.

Później uroczystości przeniosły się do Fałkowa. W parku przy ruinach zamku odbył się Piknik Królewski. Inscenizacja, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób nawiązywała do nadania praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego dla Fałkowa w 1340 roku.

Finał święta powiatu nastąpił w Maleńcu. Na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego wręczone zostały Marki Koneckie oraz inne powiatowe wyróżnienia dla osób i firm, które przyczyniają się do rozwoju i promocji ziemi koneckiej.

- Bardzo się cieszę z tej nagrody i z tego, że władze powiatu doceniły w tym roku artystów - mówi Piotr Salata, wokalista i kompozytor.

Kuźnice Koneckie jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów z całej Polski.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •