reklama

reklama

/>

reklama

reklama

/>

Komputery z lat 80 i 90 ponownie w modzie?

W minioną sobotę Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu stał się scenerią dla niezwykłej wystawy, na której przypomniano początki rewolucji informatycznej z przełomu lat 80-90-tych XX wieku. Ekspozycja była częścią wydarzenia pn. „Maleniec na 8 bitach”, które zadebiutowało po raz pierwszy rok wcześniej i przyciągnęło niemałą grupę zwolenników dawnej techniki i gier komputerowych.

Na wystawie można było zobaczyć stare 8-16-bitowe komputery, których nazwy nadal są pamiętane przez dzisiejszych 30-40-latków: ZX Spectrum, Atari, Commodore, Amiga i Amstrad. Wystawie towarzyszył turniej oldschoolowych gier komputerowych, który cieszył się olbrzymią popularnością. Chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności w takich grach jak: River Raid (Atari 7800), Street Fighter (Sega Mega Drive), Pac Ran (Atari 2600), Sega Rally (Sega Saturn), International Karate (Atari 130 XE) oraz Pong (Ameprod). Nad organizacją turnieju czuwało Retro Granie ze Starachowic, zaś atrakcyjne nagrody dla zwycięzców poszczególnych rozgrywek ufundowała firma Informix s.c. Karol Kołba i Jakub Kosmal z Końskich, która współorganizowała całe wydarzenie.

W program imprezy wpisały się również „Machniaria” tj. pokazy dawnych technologii wytwórczych i warsztaty edukacyjne zorganizowane przez Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Objęły one m.in. zajęcia z robotyki dla najmłodszych, podczas których prowadzona była nauka programowania z wykorzystaniem zestawów klocków LEGO, a także warsztaty z kowalstwa i płatnerstwa, w trakcie których można było samodzielnie wykuć gwoździa. Podczas wydarzenia zmontowano replikę armaty czarnoprochowej z XIX wieku oraz przeprowadzono instruktaż jej obsługi. Maciej Sztolcman opowiedział o XIX-wiecznych systemach mierniczych i sposobach wyznaczania wysokości i długości z wykorzystaniem sznura i łaty mierniczej.

Nie zabrakło również waty cukrowej, dmuchańców oraz innych atrakcji dla najmłodszych, które zapewniło Stowarzyszenie „Fabryka Zabawy” z Dęby.

Źródło: Joanna Smołuch Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu
Foto: Paweł Kubiak Starostwo Powiatowe w Końskich

 

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •