reklama

reklama

/>

Maleniec wśród pereł świętokrzyskich!

Maleniec wśród pereł świętokrzyskich! Maleniec wśród pereł świętokrzyskich!

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu znalazł się na prestiżowej liście konkursowej pn. „Zadbane Zabytki”. Spośród zakwalifikowanych 130 obiektów z całej Polski, wśród wyróżnionych pięciu pereł świętokrzyskich zabytków, znalazła się dawna fabryka w Maleńcu. Obok pozostałych czterech, znajdują się: Wiatrak Holenderski w Krasocinie, Zamek Królewski w Chęcinach, Synagoga w Szydłowie oraz Klasztor Bernardynek w Świętej Katarzynie.

„Zabytek Zadbany”, to doroczny konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego przebieg odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs ten stawia sobie za cel upowszechnianie najlepszych przykładów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Dodatkowo niesie walor edukacyjny, poprzez popularyzację wiedzy, dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury w trakcie ich użytkowania oraz prowadzonych remontów i adaptacji. Celem tego konkursu jest również promowanie właściwego użytkowania zabytkowych obiektów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli wraz z otoczeniem, które nierzadko także wpisane jest do rejestru zabytków.

W konkursie tym udział brać mogą właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Ocenie Jury podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektury.

- Zakład w Maleńcu wygląda w rzeczywistości jak sto lat temu, nie na zasadzie odtworzenia pewnych pierwotnych elementów ale z ich zachowaniem- podkreśla Anna Żak, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów; same zaś zabytki będą prezentowane w wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które zostaną przekazane właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego. Laureatów i wyróżnionych w konkursie „Zabytek Zadbany” poznamy jesienią podczas gali dziedzictwa. Gratulujemy i życzymy dla Maleńca jak najwyższej lokaty

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •