reklama

reklama

/>

Archeologiczne świętokrzyskie

Archeologiczne świętokrzyskie

Niewiele osób wie, że województwo świętokrzyskie jest niezwykle bogate w wykopaliska archeologiczne. Książnice i Tur Dolny to dwie perełki archeologiczne naszego regionu. W drugiej miejscowości badający wykopaliska piaskowe natrafili na ciekawe znaleziska przed kilku tysięcy lat p.n.e.

Na obszarze Tura Dolnego, na terenie tamtejszych złóż piasku znajduje się prawdopodobnie największe skupisko starożytnego osadnictwa w województwie świętokrzyskim. Jeszcze przed naszą erą zakładano tam osady i cmentarzyska.

- Mamy tutaj zlokalizowanych kilkanaście cmentarzysk i osad, wszystko na niewielkim obszarze, około 2 km kw - powiedział Dariusz Greń z Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Od drugiej połowy lat 80 XX w. na tym terenie badania archeologiczne prowadzą naukowcy z Krakowa. W ich opinii miejscowe tereny, mimo prowadzonych od wielu lat prac, nadal są mało zbadane i kryją wiele tajemnic.

- Odsłonięto tutaj duży fragment stanowiska wielookresowego, ale głównie użytkowanego przez ludność kultury łużyckiej, która założyła tutaj cmentarzysko – dodał dr Michał Grygiel z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Na miejscu zastaliśmy grób ciałopalny kultury łużyckiej datowany na epokę brązu. Archeolodzy na miejscu znajdują rożnego rodzaju miseczki i czarki. Takim naczyniom towarzyszy jedno duże naczynie, które kryje przepalone szczątki ludzkie czyli tzw. popielnica. Badania archeologiczne trwają czasem kilkanaście lat, a ilość źródeł w naszym województwie jest bardzo duża. Część znalezisk znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach i Krakowie. Jednak w planach jest połączenie kolekcji.

Archeolodzy są pod wrażeniem, jak bogaty jest nasz region. Każdy rok i każde wykopalisko niesie nowe odkrycia. W okolicy Tura Dolnego planowana jest budowa drogi ekspresowej S7, dzięki czemu powstaną kolejne wykopaliska.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •