reklama

reklama

/>

Miesiąc z „Naszym Elementarzem”

Miesiąc z „Naszym Elementarzem”

W tym roku swoją przygodę ze szkołą obowiązkowo rozpoczęły wszystkie sześciolatki, które przyszły na świat w pierwszej połowie 2008 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało prezent dla rodziców tych dzieci. W tym roku nie musieli oni płacić za podręczniki. Do szkół trafiły egzemplarze „Naszego elementarza”. Po miesiącu nauki sprawdziliśmy, jak z rządowym podręcznikiem radzą sobie dzieci i jak od strony merytorycznej oceniają go sami nauczyciele.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września rozpoczęli naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostali darmowe podręczniki. Książki te stały się własnością szkoły i mają służyć co najmniej trzem rocznikom uczniów. Nowy elementarz dla pierwszoklasistów od początku wywoływał duże kontrowersje. Jak się okazuje zdania, na jego temat są podzielone.

- Uważam, że jest dość dobrym podręcznikiem. Jest kolorowy, przyciąga dzieci – powiedziała Jolanta Łata, nauczycielka.

- Uważam, że jest w nim zbyt mało ćwiczeń. Na przykład przy literce „L”  tekst to tylko „lalala” - stwierdziła Dorota Goziara, nauczycielka.

We wrześniu do pierwszych klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami obowiązkowo poszły wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. To również dla nich rządowy podręcznik musiał zostać dopasowany.

- Jeśli chodzi o dzieci, które są pięciolatkami, sześciolatkami i miały mały kontakt z literą, to elementarz jest dostosowany do ich poziomu – dodała Dorota Goziara.

W ostatnich dniach w opinie na temat „Naszego elementarza” włączył się również Episkopat Polski, który podręcznik dla pierwszoklasistów ocenia jako infantylny, w którym pomijane są treści wiążące się z małżeństwem i rodziną. Propagując tym samym konsumpcjonizm, hedonizm i magię. A co na temat podręcznika sądzą sami zainteresowani?

- Jest fajny, można w nim czytać. Podoba mi się – powiedziała uczennica klasy pierwszej, Wiktoria.

Bezpłatne rządowe podręczniki w tym roku trafiły do 11 413 szkół publicznych i 632 niepublicznych szkół podstawowych. „Nasz elementarz" dostosowany jest również dla uczniów niepełnosprawnych - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami, które utrudniają naukę lub komunikację.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •