reklama

reklama

/>

Wyniki matur w skarżyskich technikach

Wyniki matur w skarżyskich technikach

Absolwenci technikum „starą” maturę napisali w tym roku po raz ostatni. W 2016 roku przystąpią do egzaminów na nowych zasadach. Sprawdziliśmy, jakie wyniki uzyskali uczniowie w skarżyskich technikach i na czym było najwięcej potknięć. Okazało się, że zmorą była matematyka.

 Według starych zasad maturzysta miał obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów w części pisemnej – z języka polskiego, obcego i z matematyki - i dwóch w części ustnej – z języka obcego nowożytnego i języka polskiego. Próg, który należało przekroczyć, żeby zdać, to 30 %. W Polsce zdawalność matury w technikach to 64%.

Wyniki matur w Skarżysku są już znane. Najniższy wynik odnotowano w Zespole Szkół Samochodowo – Usługowych – nieco ponad 22, 5 %. Największym problemem dla uczniów okazała się matematyka. O przyczynach tak niskiego wyniku rozmawialiśmy z dyrektorką szkoły, Haliną Sieczką.

 - Zdaliśmy najgorzej, nie będę ukrywać natomiast będę bronić swoich uczniów, którzy tak nisko zdali maturę, a nie zdali matematyki. Matematyka jest zdana na poziomie 23 %. Z pięćdziesięciu trzech uczniów zdało trzynastu, szesnaście osób ma poprawki. Myślę, że mamy dobrych nauczycieli, ale matematyka była i jest kulą u nogi i myślę, że nie jest to problem szkół ponadgimnazjalnych tylko szkół gimnazjalnych, może podstawowych, kiedy młodzież nie przywiązuje się za bardzo do tej matematyki i myśli „jakoś to będzie”.

 Także w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika matura nie poszła rewelacyjnie. Nieco ponad 62% maturzystów odebrało świadectwa dojrzałości.

- W naszej szkole zdawalność matur to jest 62%, trzech uczniów nie zdało matury, pozostałe osoby mają możliwość poprawki w sierpniu.

Dyrektorka nadzieję pokłada w egzaminach zawodowych, których wyniki poznamy w sierpniu.

- Młodzież w technikum zdaje maturę i egzamin zawodowy, na który w naszej szkole kładzie się szczególny nacisk. Żeby zdać maturę, trzeba mieć 30%, żeby zdać egzamin zawodowy, 75%.

Z raportu opublikowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi wynika, że w świętokrzyskim starą maturę zdało 61% maturzystów, tylko 27% ma prawo do wrześniowej poprawki.

W technikach w Skarżysku najlepszy okazał się Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej. Maturę zdało tam 72,5%, co na tle średniej zdawalności w Polsce, jest dobrym wynikiem.

- Myślę, że nasz wynik jest dobry, choć oczywiście przed nami dużo pracy. Jest to wynik najlepszy spośród szkół technicznych, od niektórych szkół jesteśmy zdecydowanie lepsi i tak jest od lat. Patrzymy zawsze na tych najlepszych i z nimi zamierzamy nawiązywać może nie rywalizację, ale dążyć będziemy do tego, żeby wyniki były jak najlepsze. Matematyka poszła, o dziwo, bardzo dobrze, bo uważam, że to najtrudniejszy przedmiot - podkreśla dyrektor, Janusz Maciejewski.

Kilkunastu uczniów ma prawo do wrześniowej poprawki, dyrektor liczy więc na jeszcze lepszy wynik ostateczny. Już w sierpniu poznamy wyniki egzaminu praktycznego, dzięki któremu absolwenci będą mogli uzyskać tytuł technika.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •