reklama

/>

"Świadkowie historii". Chcą utrwalić pamięć o lokalnych bohaterach

"Świadkowie historii". Chcą utrwalić pamięć o lokalnych bohaterach

Kilku przyjaciół chce zapisać i zachować pamięć o bohaterach II WŚ, niekoniecznie tych, o których mówi się najczęściej. Przeprowadzają wywiady z uczestnikami wojennych wydarzeń z terenu dzisiejszych Starachowic, finalnie powstanie film dokumentalny. Można ich w tej działalności wspomóc.

Zamach na Ericha Schutza, bitwa pod Szewcami czy Piotrowym Polem. Mało który mieszkaniec naszego województwa urodzony już w wolnej Polsce zna te historie.
W szkołach uczymy się o największych wydarzeniach z okresu II wojny światowej, a nie zważamy na to, że lokalna historia właśnie odchodzi wraz z ostatnimi jej świadkami – mówi Karol Miernik, koordynator projektu "Świadkowie historii".

Projekt zakłada przybliżenie lokalnych wydarzeń z terenu dzisiejszych Starachowic z okresu II wojny światowej poprzez historie opowiedziane przez faktycznych świadków tamtych czasów. Formą projektu będą krótkie filmy dokumentalne, każdy o konkretnej tematyce.

Za realizację projektu odpowiedzialna jest Amatorska Grupa Filmowa Triada ze Skarżyska.

Pomysł zrodził się już jakiś czas temu, a dziś jest bliski dokończenia.

Główny cel to przybliżenie lokalnej historii, lecz także uhonorowanie wszystkich tych, którzy ten okres przeżyli. Od małego słuchaliśmy opowieści i bajek o różnych bohaterach, nie zdając sobie sprawy, że żyjemy wciąż wśród prawdziwych bohaterów – mówi Karol Miernik – liczymy, ze w ten minimalny sposób pamięć o nich i tych wydarzeniach nie zniknie wraz z nimi – dodaje.

- Dlatego zwracamy się z prośbą – jeśli znasz osobę, która przeżyła ten nieludzki czas na terenie Starachowic lub najbliższych okolic i będzie wstanie udzielić krótkiego wywiadu na ten temat lub jeśli posiadasz rodzinne pamiątki, zdjęcia, dokumenty swoich krewnych z owego okresu skontaktuj się z nami.

Kontaktować można się telefonicznie: 519 682 308 i mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lipca.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •