Logo
Wydrukuj tę stronę

Trwa wdrażanie e-dowodów. 1 marca biuro dowodów osobistych czynne krócej

Trwa wdrażanie e-dowodów. 1 marca biuro dowodów osobistych czynne krócej

W piątek 1 marca biuro dowodów osobistych w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej – podobnie jak biura w całym kraju – czynne będzie do godziny 11.30. Jest to związane z koniecznością wgrania nowego oprogramowania do obsługi e-dowodów. Przypominamy, że przyjmowanie wniosków o dowody z warstwą elektroniczną rozpocznie się w poniedziałek, 4 marca.

Jak poinformował minister cyfryzacji, 1 marca rozpocznie się proces ostatnich przygotowań do wdrożenia e-dowodów. Z uwagi na konieczność wgrania nowego oprogramowania, w piątek 1 marca od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane w urzędach na terenie całego kraju tylko do godz. 11.30. Po godz. 11.30 biura dowodów osobistych – również to w skarżyskim Urzędzie Miasta – nie będą mogły obsługiwać interesantów.

Na wnioski złożone do godz. 11.30 w dniu 1 marca wydawane będą stare (dotychczasowe) dowody osobiste, zaś od 4 marca ruszy przyjmowanie wniosków o wydanie e-dowodu.

E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, który będzie bezpłatnym i bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Będą one zastępowane przez e-dowody do 2029 roku - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu lub jego utraty).

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.