Skarżyszczanie obchodzili Święto Wolności

Skarżyszczanie obchodzili Święto Wolności

30 lat temu – 4 czerwca 1989 roku – w Polsce odbywały się pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory do Senatu i częściowo wolne do Sejmu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności” i wytyczyły drogę ku demokratycznej Polsce. W Skarżysku-Kamiennej w 30. rocznicę tych wydarzeń odbywało się Święto Wolności. W niedzielę, 2 czerwca mieszkańcy miasta zgromadzili się na Placu Staffa, by wspólnie, radośnie celebrować tę rocznicę.

Inicjatorem obchodów z okazji rocznicy wyborów z czerwca'89 był prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Kronig. Na Święto Wolności w naszym mieście składa się cykl wydarzeń, a wśród nich także uroczysta sesja Rady Miasta (3 czerwca) i interaktywna lekcja historii dla młodzieży ze skarżyskich szkół (4 czerwca).

Uroczystości 2 czerwca rozpoczęły się na Placu Staffa za Miejskim Centrum Kultury od polowej Mszy świętej pod przewodnictwem księdza Artura Fury, proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta.

Po Mszy rozpoczęła się dalsza część świętowania. Zebranych przywitał prezydent miasta, Konrad Kronig przypominając okazję spotkania i zachęcając do radosnego świętowania.

Kontekst historyczny nakreślił zebranym Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum Orła Białego, przypominając wydarzenia z lat 80-tych, które zadały ostateczny cios reżimowi komunistycznemu.

Imprezę prowadził Mateusz Szymkowiak, skarżyszczanin, dziennikarz i prezenter telewizyjny, który przypominał główny cel spotkania i podkreślał, że powinno być ono okazją do zastanowienia się, czy dla każdego z nas jest wolność. Na scenie pojawiali się kolei zapowiadani przez niego artyści – młodzież ze skarżyskich szkół, a następnie Zbyszek Biber, który wystąpił w repertuarze Jacka Kaczmarskiego. Występ zakończył wymownym utworem „Mury”, który stał się swoistym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z komunistyczną dyktaturą.

Także dalsza część wieczoru była muzyczną podróżą w czasie. Zagrali: Proletaryat, a następnie Jary Oddział Zamknięty.

Oprócz koncertów organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Na najmłodszych czekała bezpłatna strefa zabaw z gigantyczną zjeżdżalnią, minikuleczkowem i trampolinami. O organizację czasu dzieci zadbali także animatorzy z Miejskiego Centrum Kultury, a skarżyskie Wodociągi tradycyjnie częstowały wodą z saturatora i zapraszały do konkursów z doktorem H2O. Wśród stoisk nie zabrakło też prezentacji Muzeum Orła Białego.

Głównym organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury w Skarżyska-Kamiennej.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •