„A mury runą...” - młodzież wzięła udział w wyjątkowej lekcji z okazji 30-lecia wyborów z czerwca 1989 roku

„A mury runą...” - młodzież wzięła udział w wyjątkowej lekcji z okazji 30-lecia wyborów z czerwca 1989 roku

Młodzież ze skarżyskich szkół wzięła udział w interaktywnej lekcji historii na temat codziennego życia w PRL oraz wydarzeń, które wytyczyły drogę ku demokratycznej Polsce. 4 czerwca minęła 30. rocznica wolnych wyborów do Senatu i częściowo wolnych do Sejmu, które zakończyły się sukcesem „Solidarności”.

Do udziału w konferencji historycznej zaproszeni zostali uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy wysoka frekwencja na sali. Zebranych przywitał prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Kronig.

Za organizację lekcji historii odpowiadał skarżyski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, któremu przewodniczy dr Piotr Kardyś, zaś lekcję poprowadzili i uświetnili występami artystycznymi uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1, przygotowani pod kierunkiem Renaty Kubik i dr Piotra Kardysia oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 wraz z nauczycielem Tomaszem Sekułą.

Lekcja, zgodnie z założeniem, miała interaktywny charakter. Uczestnicy wprowadzeni zostali w historyczny kontekst spotkania, otrzymując kartki żywnościowe, następnie mogli wysłuchać wykładów na temat życia codziennego w PRL i wydarzeń ze stanu wojennego oraz bezpośrednio poprzedzających obrady Okrągłego Stołu i wybory z czerwca 1989 roku. Historia przeplatana była występami artystycznymi i materiałami filmowymi. Przed publicznością wystąpił także Zbyszek Biber, którzy przypomniał utwory Jacka Kaczmarskiego.

Spotkanie zakończyło się spontanicznym odśpiewaniem fragmentu utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego, który stał się swoistym hymnem „Solidarności” oraz piosenki „Strach się bać” z repertuaru Lady Pank.

Na zakończenie dr Piotr Kardyś, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddział w Skarżysku-Kamiennej otrzymał z rąk Krzysztofa Myszki, zastępy prezydenta miasta podziękowanie za organizację spotkania, które – dzięki tak atrakcyjnej formule – w niezwykle ciekawy sposób przybliżyło młodzieży fakty związane z upadkiem reżimu komunistycznego w Polsce.

Lekcja historii była ostatnim z cyklu wydarzeń, odbywających się w Skarżysku-Kamiennej w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •