reklama

/>

Przydrożny krzyż odnowiony i przeniesiony

Przydrożny krzyż odnowiony i przeniesiony

Powiat skarżyski przeprowadził prace związane z renowacją i przeniesieniem w nowe miejsce przydrożnego krzyża, pochodzącego z 1877 roku, zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Kopernika w Skarżysku-Kamiennej. Jest to odpowiedź samorządu powiatu skarżyskiego na prośby mieszkańców osiedla Przydworcowe.

Przydrożne krzyże, figury i kapliczki są świadectwem dziedzictwa kulturowego, historycznego i religijnego danego regionu. Fundowane były z różnych przyczyn: jako wotum za doznane łaski, jako pamiątki wydarzeń historycznych, lub w intencji modlitewnej jako prośba o Boską opiekę nad rodziną i domem. W intencji z prośbą o „westchnienie za duszami potrzebującymi ratunku” ufundowany został krzyż przy ul. Kopernika w 1877 r. Jak wynika z napisu umieszczonego na krzyżu o Bożą łaskę proszą Jóżef i Maryjannna z Markiewiczów Gluzowie (pisownia oryginalna).      

W ramach przeprowadzonych prac krzyż został odnowiony i przeniesiony w nowe, dogodniejsze miejsce przy ul. Kopernika, z tym, że po drugiej stronie dotychczasowej lokalizacji.

W ramach renowacji krzyża prace objęły piaskowanie, odtworzenie napisu oraz impregnację chemiczną wszystkich elementów krzyża. Natomiast w ramach zewnętrznego zagospodarowania miejsca, na którym stanął krzyż wykonano chodnik z kostki betonowej, uzupełniono teren wokół krzyża ziemią, obecnie firmie pozostało obsianie miejsca trawą oraz odtworzenie zieleni i trawnika. Prace związane z demontażem, przewiezieniem, ponownym montażem krzyża, oraz przygotowaniem terenu także leżały w gestii wykonawcy.  

Renowację krzyża wraz z jego przeniesieniem wykonał Zakład Usług Budowlanych „Lis-Tel” Lisak Zbigniew z Szydłowca.
Powiat skarżyski na realizację tego zadania przeznaczył z budżetu kwotę w wysokości 20.910,00 zł.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •