reklama

reklama

/>

Uwaga podczas spacerów! Żmija zygzakowata, chroniona ale groźna

Uwaga podczas spacerów! Żmija zygzakowata, chroniona ale groźna Uwaga podczas spacerów! Żmija zygzakowata, chroniona ale groźna

Żmija zygzakowata to jadowita odmiana węża,a w związku z wysokimi temperaturami można spotkać ją obecnie na nasłonecznionych terenach, takich jak łąki, posesje czy lasy. Z natury gady te unikają ludzi, ale gdy wyczują zagrożenie, wystraszone lub osaczone, mogą zaatakować.

Zachowania, które mogą zdenerwować żmije to m.in. głaskanie i nadepnięcie na nią. Aby czuć się bezpiecznie np. podczas spaceru należy nosić wyższe buty, patrzeć pod nogi oraz w przypadku spotkania węża na swojej drodze - spokojnie się wycofać.

Ugryzienie żmii to dwie małe rany oddalone od siebie na około 10 mm. Zwykle po ukąszeniu miejsca te krwawią. Wstrzyknięty jad gada powoduje zaburzenie krzepliwości krwi, a także rozpad krwinek czerwonych. Objawami są wysoka gorączka, zawroty głowy, opuchlizna ugryzionej części ciała, ale też nudności i wymioty.

Pierwsza pomoc w takiej sytuacji polega przede wszystkim na unieruchomieniu kończyny, do której został wstrzyknięty jad. Zaleca się założyć opaskę uciskową, związany materiał tuż powyżej miejsca ukąszenia. Warto zadzwonić na pogotowie ratunkowe, dzięki temu można uzyskać kompleksową pomoc lub jak najszybciej udać się do pobliskiego szpitala.

Odmiany barwne żmii zygzakowatej to: brązowa, szara oraz czarna. Pierwsze dwie wyróżnia charakterystyczny czarny zygzak na grzbiecie, czyli tzw. „wstęga kainowa”. Warto wspomnieć, że żmije mają pionowe źrenice i w przeciwieństwie od zaskrońca - nie mają żółtej pręgi przy głowie.


źródło: medme.pl

edycja: Ewa Błońska

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •