reklama

reklama

/>

Zainaugurowano VI Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych

Zainaugurowano VI Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych

VI Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych potrwa od 17 do 19 września i weźmie w nim udział 80 zawodników z 10 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych z całego kraju. Zawodników Turnieju wspierać będzie ponad 45 trenerów i wolontariuszy. Turniej bowlingowy to pierwsze tak duże, ogólnopolskie wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych w 2020 roku, po przerwie związanej z epidemią COVID 19.

-Nasi zawodnicy stęsknili się za tradycyjnymi zawodami i niezwykle cieszy ich pierwszy od momentu wybuchu epidemii turniej. To są ambitni zawodnicy, którzy mają ogromną wolę walki, dlatego przy zachowaniu wielu obostrzeń trenowali, by teraz móc pokazać, co potrafią. Co ważne jednak, ich woli walki w pokonywaniu rywali i pragnieniu pokonywania słabości towarzyszy uśmiech, radość i mnóstwo serdeczności podczas wspólnych rozgrywek. Dzięki temu wraz z trenerami i wolontariuszami zawodnicy stworzą wielkie, świętokrzyskie święto bowlingu Olimpiad Specjalnych” – mówił Grzegorz Kurkowski, Wiceprezes ds. Organizacji Olimpiad Specjalnych Polska i organizator VI Ogólnopolskiego TurniejuBowlingowego Olimpiad Specjalnych.

Zawodnicy rywalizują w kilku kategoriach wiekowych: 8-11 lat, 12-15 lat, 16-21 lat i w grupie powyżej 22 lat. Każdy zawodnik może startować w dwóch konkurencjach: indywidualnej i do wyboru: podwójnej lub drużynowej (4 zawodników).

-Ogromnie cieszę się, że tym razem to Skarżysko-Kamienna gości tak wspaniałych sportowców. Wielka waleczność i serce do sportu zawitały do mojego rodzinnego miasta, a najbliższe wrześniowe dni wypełni szlachetna rywalizacja. Współzawodnictwo sportowe, jak nic innego, kształtuje charaktery ludzi, uczy zdrowej rywalizacji, ale także współdziałania potrzebnego w życiu. Kto wie, być może dla wielu udział w skarżyskim Turnieju przyczyni się do otwarcia drzwi dla kariery prawdziwego mistrza Bowlingu. Z pewnością będzie doskonałą okazją, by sprawdzić się w szlachetnej rywalizacji, ale też poznać siebie i własne możliwości – powiedział Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Turniej bowlingowy jest organizowany przez Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Świętokrzyskie, przy wsparciu Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych Polska oraz dzięki finansowaniu Ministerstwa Sportu, PFRON oraz Województwa Świętokrzyskiego i Gminy Skarżysko-Kamienna. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wszystkie osoby uczestniczące w turnieju muszą podporządkować się obostrzeniom wynikającym z zasad bezpieczeństwa dotyczących organizacji imprez sportowych.

W piątek od godziny 13 do 17 w Kombinacie Formy przy ul. Rejowskiej 99, zawodnicy zmagali się na torach bowlingowych podczas preeliminacji. Następnie o godzinie 18 w Hotelu Paradiso w Suchedniowie odbyła się Ceremonia Otwarcia Turnieju, w której wzięli udział zaproszeni goście wśród nich m.in. Grzegorz Kurkowski - Dyrektor Regionalny Olimipiady Specjalne - Świętokrzyskie, Jacek Jamroz przedstawiciel Komitetu Krajowego Olimpiady Specjalne Polska oraz Radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, Starosta Skarżyski Artur Berus, Zastępca Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Andrzej Warwas, Członek Zarządu Powiatu Opatowskiego Andrzej Gajek, Dyrektor I LO im. J.Słowackiego Martyna Maćkowiak, Dyrektor SOSW nr 2 Mariusz Kawa, przedstawiciele sponsorów oraz wielu innych znakomitych gości.

Wszyscy uczestnicy turnieju (zawodnicy + obsługa) muszą przekazać formularze o stanie zdrowia, nie posiadać żadnych oznak infekcji, nie być objętym kwarantanną ani nadzorem epidemiologicznym, a także posiadać własne wyposażenie ochronne (maski/przyłbice/osłony), poddać się procedurom badania temperatury i dostosować się do wymogów stałej dezynfekcji.

Program Turnieju:
17 września 2020 r. /czwartek/
13.00 – 17.00 preeliminacje
18.00 – 19.00 Ceremonia Otwarcia Turnieju – hotel „Paradiso”, Suchedniów

18 września 2020 r. /piątek/
9.00 – 18.00 zawody, finały

19 września 2020 r. /sobota/
9.00 – 12.00 zawody, ceremonie dekoracji
12.30 – 13.30 Ceremonia Zamknięcia

Miejsce zawodów: Kombinat Formy, ul. Rejowska 99, Skarżysko-Kamienna

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Tomasz Wolny, Marcelina Zawadzka, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska, Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą jubileusz 35-lecia w Polsce. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia, a Sponsorem Głównym – Huawei.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •