reklama

reklama

/>

Park Etnograficznym w Tokarni zaprasza na „Piknik Pszczelarski”

Park Etnograficznym w Tokarni zaprasza na „Piknik Pszczelarski” Park Etnograficznym w Tokarni zaprasza na „Piknik Pszczelarski”

Po raz ósmy w Parku Etnograficznym w Tokarni, w ramach Rodzinnych Niedziel w Skansenie, odbędzie się cykliczna impreza plenerowa „Piknik Pszczelarski”. Początek 4 października o godz. 11.00.

W skansenie pojawią się stoiska najlepszych producentów miodu z województwa świętokrzyskiego oraz Podkarpacia. Na stoiskach, oprócz miodu, zagoszczą produkty pszczele (wosk, pyłek) oraz wyroby powstałe na bazie miodu (pierniki, kosmetyki, syropy lecznicze).

Zwiedzający będą mogli poznać historię, tradycję i współczesną kondycję pszczelarstwa. Zostanie udostępniona wystawa pszczelarska „Kto ma pszczoły, ten ma miód” w chałupie ze Słupi Starej w sektorze świętokrzyskim. Wystąpią też przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, a także Rejonowych Kół Pszczelarzy, którzy opowiedzą o kondycji pszczelarstwa w naszym regionie oraz o działalności Związku i jego lokalnych kół.

Ponadto pszczelarze biorący udział w Pikniku opowiedzą o specyfice swego zawodu lub pasji, rodzinnych tradycjach, a także o walorach zdrowotnych i smakowych różnych gatunków miodu i wyrobów powstałych na bazie produktów pszczelich. Przedstawią również opinie na temat przyszłości pszczelarstwa w Polsce.

Impreza będzie miała miejsce przede wszystkim w sektorze małomiasteczkowym skansenu ( na rynku małego miasteczka), gdzie zlokalizowany będzie „pszczeli jarmark” oraz odbywać się będą prezentacje i pokazy. W ramach towarzyszących jarmarkowi pokazów i krótkich prelekcji w tym roku wystąpi Marek Grabowski – bartnik, który wygłosi krótką prelekcję, przybliżającą publiczności historię bartnictwa na Kielecczyźnie oraz stan obecny tej formy pszczelarstwa.

Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć barć kłodową, która została umieszczona na jednym z drzew między zagrodą ze Starej Słupi a kapliczką z Dębna (sektor świętokrzyski). Działanie i obsługę tradycyjnych narzędzi i urządzeń pszczelarskich zaprezentuje Michał Gabryś, pszczelarz z Lelusina.

O tym jak rozwija się w Kielcach akcja „Pszczoły w mieście” opowie jej koordynatorem – Krzysztof Antoszewski. Zwiedzający będą mogli poznać wybrane tradycyjne przepisy kulinarne i receptury kosmetyczne z użyciem miodu i innych produktów pszczelich. Odbędzie się również konkurs dla najmłodszych o pszczołach i pszczelarstwie. Nagrodą w konkursie będzie słoik miodu.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •