reklama

reklama

/>

Muzeum odnowiło pomnik Powstania Styczniowego

Muzeum odnowiło pomnik Powstania Styczniowego

Zastępca Prezydenta Miasta Krzysztof Myszka, przewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miasta Andrzej Warwas i dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień zapalili symboliczne znicze pod odnowionym pomnikiem pamięci Powstania Styczniowego w skarżyskim Rejowie. Obiekt, powstały niegdyś dzięki inicjatywie społecznej został odrestaurowany w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomnik, który staraniem pasjonatów - na czele z inż. Stanisławem Sławińskim- związanych głównie z środowiskami PTTK i Zakładów Metalowych „Mesko” powstał w 100. rocznicę wybuchu najdłuższego z polskich powstań narodowych, z czasem uległ znacznej degradacji. Wpływ na to miały zarówno warunki atmosferyczne, jak i nieodpowiedzialna działalność człowieka. Efektem tej ostatniej była, m.in. kradzież wieńczącego pomnik orła.

Teraz, dzięki opiewającemu na 12 tys. zł projektowemu wkładowi MKiDN oraz kwocie 3 tys. zł z konta Muzeum, pomnik wygląda jak nowy. Nie zawiera elementów, będących łakomym kąskiem dla, często pozbawionych skrupułów rabusiów. Metalowego orła zastąpiono kopią z laminatu żywicznego. Wykonawcami całości są kierowana przez Grzegorza Kwapisiewicza suchedniowska firma „Katanga” oraz Jarosław Kołodziejski – autor kopii orła. Koordynatorem projektu z ramienia Muzeum był Piotr Kołodziejski.
Z powodów epidemiologicznych prezentacja odnowionego pomnika odbyła się w mocno „zawężonym składzie”, w przededniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Skarżyscy muzealnicy wierzą, że już w czerwcu, gdy przypadać będzie rocznica pierwotnego odsłonięcia pomnika, na miejsce uda się zaprosić, przede wszystkim młodzież z lokalnych szkół.

Renowacja pomnika upamiętniającego Powstanie Styczniowe w Rejowie jest realizowana przez Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienie w kraju”.

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •