PŚDS w Skarżysku-Kamiennej otrzymał nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych

PŚDS w Skarżysku-Kamiennej otrzymał nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Skarżysku-Kamiennej otrzymał od władz powiatu skarżyskiego nowy samochód. Dziewięcioosobowy bus przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich.

Uroczyste przekazanie pojazdu poprzez symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się we wtorek, 24 listopada przed siedzibą domu.

– Cieszę się, że Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy ma nowy samochód. Mam ogromną satysfakcję, że powiat skarżyski w tym roku pozyskał tak dużą ilość środków z PFRON w ramach programu wyrównywania różnic między regionami, dziękuję panu dyrektorowi świętokrzyskiego PFRON Andrzejowi Michalskiemu za tę bardzo dobrą współpracę – mówił starosta Artur Berus. – Ja tylko przypomnę, że niedawno przekazaliśmy samochód do DPS Centrum Seniora zakupiony także przy pomocy środków z PFRON, a za chwilę będziemy oddawać do użytku nową windę dla osób niepełnosprawnych wykonaną w ramach likwidacji barier architektonicznych – podkreślał starosta.

Samochód uroczyście przekazano podopiecznym i kierownictwu Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy przy udziale przedstawicieli powiatu – starosty Artura Berusa, wicestarosty Anny Leżańskiej, członka zarządu Adama Cioka, kierownika Zespołu ds. Polityki Społecznej i Senioralnej Edyty Ucińskiej oraz dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału PFRON Andrzeja Michalskiego.

Zakupiony samochód to 9-osobowy bus marki Ford Custom Kombi przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych oraz wózka inwalidzkiego z atestowanym mocowaniem, posiada składane szyny najazdowe z bieżnią antypoślizgową. Jego koszt wyniósł 168,500 tys. zł, z czego 78,500 tys. zł to wkład własny powiatu, a 90 tys. zł stanowi dofinansowanie pozyskane ze środków PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”.

- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspiera finansowo samorządy. Wspólnie zmieniamy i dostosowujemy otoczenie do osób z niepełno sprawnościami. W tym roku Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej otrzymało z Funduszu ponad 326 tys. zł na usuwanie barier architektonicznych i komunikacyjnych. I stąd Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 90 tys. zł – podkreślił dyrektor PFRON Andrzej Michalski.

Kierownik PŚDS Renata Podlewska dziękując Zarządowi i Radzie Powiatu Skarżyskiego za przychylność w przekazaniu środków na zakup busa, Świętokrzyskiemu Oddziałowi PFRON za przyznane dofinansowanie i pracownikom starostwa za pomoc w realizacji zakupu zaznaczyła, że pojazd ten znacznie ułatwi pracę jednostki w zakresie dowozu podopiecznych zarówno na zajęcia w ośrodku, jak i poza nim.

- Samochód służy nam w codziennym funkcjonowaniu, w wypełnianiu naszych zadań statutowych. Mamy 34 uczestników, osoby niepełnosprawne z powiatu skarżyskiego, które codziennie są dowożone na trasie 180 km do naszego ośrodka, a po zakończonych zajęciach wracają do miejsca zamieszkania, ponieważ jest to ośrodek pobytu dziennego – mówiła kierownik PŚDS podkreślając jednocześnie, że transport w ośrodku spełnia bardzo ważną rolę.

Uczestnicy dzięki temu mogą korzystać z zajęć sportowych w obiektach miejskich jak np. kręgielnia, pływalnia, docierają na zawody sportowe, mogą być realizowane wizyty w placówkach medycznych.

- Dobrze, że nasz środowiskowy dom samopomocy ma nowy samochód. Wiemy, że to poprawi jeszcze bardziej bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Cieszy mnie także, że Dom ten jest bardzo dobrze postrzegany w Skarżysku. Słyszę o nim tylko same dobre i ciepłe opinie – podkreślił starosta Artur Berus przekazując oficjalnie kluczyki do nowego pojazdu, którym osobiście wykonał próbny przejazd po parkingu przy PŚDS.

Zadowolenia z powiększenia taboru w jednostkach powiatowych, który przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo przewożonych osób nie kryła także wicestarosta Anna Leżańska, która podziękowała za współpracę dyrektorowi PFRON oraz wydziałom zaangażowanym w relację zadania.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •