reklama

reklama

/>

Krzysztof Ratajski ze Skarżyska-Kamiennej z historycznym wynikiem na MŚ w darcie

O Krzysztofie Ratajskim ze Skarżyska-Kamiennej usłyszała cała Polska, a to za sprawą najlepszego w historii polskiego darta wyniku. Ratajski dotarł do ćwierćfinału mistrzostw świata w Londynie.

O wyczynach Krzysztofa Ratajskiego w ostatnich dniach słyszeliśmy i czytaliśmy wiele. Media rozpisywały się o kolejnych emocjonujących meczach z udziałem Polaka, ostatnie spotkanie mogliśmy obejrzeć w Nowy Rok, kiedy to urodzony w Skarżysku-Kamiennej Ratajski w ćwierćfinale mistrzostw świata niestety przegrał. Jego rywalem był Anglik Stephen Bunting.

Warto zaznaczyć, że Krzysztof Ratajski zajmuje wysokie, 15. miejsce w rankingu światowym.

Jednak to i tak najlepszy jak dotąd wynik Polski w darcie na arenie międzynarodowej, a dodatkowo o tej dyscyplinie sportu dawno nie mówiło się tak wiele. Ogromną popularność zyskał też sam Ratajski.

W wywiadzie dla TVP (TUTAJ) Krzysztof Ratajski mówi o początkach swojej przygody z dartem.

- W miejscu gdzie mieszkałem, na moim osiedlu w Skarżysku Kamiennej, ustawiono pierwszy automat elektroniczny. I od tego się zaczęło.

Mistrzostwa Świata zakończyły się w niedzielę. Tytuł mistrza zdobył Walijczyk Gerwyn Price.

Krzysztof Ratajski karierę rozpoczął w 2002 roku biorąc udział w Mistrzostwach Europy 2002 w odmianie Soft Tip, podczas których dotarł do finału turnieju. Trzy lata później w roku 2005 oraz po kolejnych trzech latach w 2008 został Mistrzem Europy w tej odmianie gry w darta.

W 2007 roku Krzysztof Ratajski został członkiem jednej z dwóch, głównych darterskich federacji BDO. Pierwszym turniej tej federacji w dorobku Ratajskiego był Czech Open 2007, podczas którego dotarł do finału, gdzie przegrał z Czechem Patrickiem Loosem. W następnym roku 2008 na swoim koncie zapisał pierwszy zawodowy triumf, wygrywają Denmark Open pokonując w finale Holendra Fabiana Roosenbranda. 4 grudnia 2008 roku Ratajski zakwalifikował się na mistrzostwach świata BDO, stając się tym samym pierwszym Polakiem biorącym udział w darterskich Mistrzostwach Świata jakiejkolwiek federacji. Na mistrzostwach przegrał w pierwszej rundzie z Holendrem Edwinem Maxem 2–3. W następnych latach Ratajskiemu udało się wygrać dwa kolejne turnieje. Czech Open w 2009 oraz Latvia Open w 2010 roku.

W 2010 roku po raz pierwszy wystąpił w rozgrywkach konkurencyjnej federacji PDC reprezentując Polskę w drużynowym turnieju World Cup of Darts w parze z Krzysztofem Kciukiem. Przegrali jednak w pierwszej rundzie 2-6 z parą z Nowej Zelandii - Hazelem Phillipem i Warrenem Parrym. Trzy lata później dotarli razem do drugiej rundy, awansując z drugiego miejsca grupy E: wygrana z Gibraltarem 5-2, porażka z Holandią 3-5[2]. W drugiej rundzie przegrali z parą z Niemiec – Jyhan Artut i Andree Welge 4-5[3]. W 2015 roku po raz pierwszy wystąpił w rankingowych turnieju federacji PDC, należącym do jej Europejskiego Touru European Darts Trophy rozgrywanego w niemieckim Mülheim. Przegrał tam już w pierwszej rundzie z Adamem Huntem 5-6. W 2016 roku po raz trzeci został reprezentantem Polski na World Cup of Darts, tym razem jego partnerem był Mariusz Paul, z którym przegrali w pierwszej rundzie 1-5 z Belgijskim rodzeństwem Kimem oraz Ronnym Huybrechteami. W tym samym roku Ratajski zaliczył też drugi rankingowy turniej w PDC podczas International Darts Open, gdzie ponownie odpadł już w pierwszej rundzie.

Pomimo gościnnych występów w PDC Ratajski cały czas był zawodnikiem federacji BDO i w głównie jej rankingowych turniejach brał udział. W 2015 po kilku latach bez większych sukcesów udało mu się dotrzeć do półfinału domowego Polish Open, gdzie przegrał 2-5 z ówczesnym jednokrotnym Mistrzem Świata Scotty Waitesem. W tym samym roku zaliczył bardzo dobry wynik w postaci 1/8 finału w World Masters, drugim najważniejszym turnieju federacji BDO, gdzie przegrał z legendą federacji trzykrotnym Mistrzem Świata Martinem Adamsem 2-3 w setach.

Źr. TVP / wł. / Wikipedia

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •