reklama

reklama

/>

W regionie odbyły się centralne obchody 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

W regionie odbyły się centralne obchody 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego W regionie odbyły się centralne obchody 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

W sobotę marszałek Andrzej Bętkowski wziął udział w uroczystościach upamiętniających wybuch powstania styczniowego, które odbywały się w Suchedniowie i Bodzentynie.

Marszałek złożył hołd bohaterom 1863 roku odwiedzając także Michniów, poprzez który, jak wiadomo z przekazów historycznych, wielokrotnie maszerowały oddziały powstańcze. Tegoroczne obchody narodowego zrywu, ze względu na pandemię COVID-19, nie mogą być celebrowane w takiej formie, jak dotychczas. Odwołany został między innymi cieszący się w ubiegłych latach dużym zainteresowaniem XXVIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych na trasie Suchedniów – Bodzentyn.

Trzydniowe centralne obchody 158. rocznicy powstania styczniowego zainaugurowane zostały w piątek na Rynku Wielkim w Szydłowcu złożeniem wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Następnie w tamtejszym kościele pw. św. Zygmunta odprawiona została msza święta w intencji powstańców 1863 roku. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą ks. Malanowicza oraz na zbiorowej mogile powstańców na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Główne uroczystości odbywały się w Suchedniowie oraz w Bodzentynie. O godz. 8:00 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie odprawiona została msza święta w intencji powstańców 1863 roku, a tuż po 9.00 uczestnicy uroczystości, w asyście kompanii honorowej wystawionej przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, przeszli ulicą Bodzentyńską pod Krzyż Powstańczy, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Z kolei w Bodzentynie marszałek złożył kwiaty przed tablicą na Górnym Rynku upamiętniającą bohaterów powstania.

Centralne obchody 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego zakończą się jutro w Wąchocku.

Tegoroczne uroczystości, ze względu na pandemię COVID-19, zorganizowane zostały w dużo skromniejszej formie niż w latach ubiegłych. Ograniczają się do składania kwiatów, a liczba uczestników mszy świętych jest dostosowana do wymogów sanitarnych. Odwołany został niezwykle popularny wśród mieszkańców regionu Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów – Bodzentyn.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •