reklama

reklama

/>

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przypominamy historię małej Basi, która nadal czeka na wsparcie

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przypominamy historię małej Basi, która nadal czeka na wsparcie

Małą Basię widzowie Telewizji Świętokrzyskiej poznali w 2019 roku. Wtedy trwała zbiórka środków na leczenie i rehabilitację, ale tez diagnostykę. Historia Basi poruszyła wiele serc dzięki czemu rodzina zebrała potrzebne środki. Ale potrzebne jest dalsze wsparcie.

Na początku nic nie świadczyło o tym, że Basia zmagać się będzie z autyzmem. Urodziła się jako wcześniak ale w pierwszym roku swojego życia poznawczo i ruchowo rozwijała się prawidłowo. Pierwszy wyraźny sygnał pojawił się po roku. Kiedy Basia miała dwa latka, ruszyła zbiórka na rehabilitację i leczenie.

Zebrane pieniądze (a było ich prawie 28 tys.) dały szansę nie tylko a kontynuowanie leczenia. Ważna też jest diagnostyka, która pozwala rodzinie zorientować się, jakie procesy zachodzą w organizmie małej Basi. To szansa na dobór właściwej terapii i możliwie najlepsze jej efekty. Zebrane w 2019 roku środki bardzo pomogły małej Basi.

Problemy Basi związane są nie tylko z autyzmem. Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie, przez co zmagała się od samego początku z zaburzonym rozwojem fizycznym, hipotrofią, napięciem mięśniowym, wybiórczością pokarmową, nietolerancją wielu produktów.

Autyzm definiowany jest jako całościowe zaburzenie rozwojowe dziecka charakteryzujące się przede wszystkim nieprawidłowym lub zaburzonym rozwojem przed trzecim rokiem życia oraz wadliwym funkcjonowaniem w trzech obszarach: interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania. Obok występuje często szereg innych objawów, takich jak: fobie, zaburzenia snu i odżywiania, napady złości i (auto)agresji.

Małej Basi pomagać można cały czas. Leczenie, terapia, rehabilitacja pochłaniają ogromne pieniądze; koszty przekraczają możliwości finansowe rodziców. Niemniej niż wsparcie materialne liczą się też jednak rady i polecenia dotyczące choćby specjalistów zajmujących się autyzmem.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •