reklama

reklama

/>

Geopark Świętokrzyski ma szansę stać się pierwszym geoparkiem UNESCO w Polsce

Geopark Świętokrzyski ma szansę stać się pierwszym geoparkiem UNESCO w Polsce Geopark Świętokrzyski ma szansę stać się pierwszym geoparkiem UNESCO w Polsce

W dniu 21 kwietnia b.r. podczas posiedzenia Zarządu UNESCO odbędzie się oficjalne głosowanie nad przyjęciem do Sieci Światowych Geoparków UNESCO nowych kandydatów. Jednym z nich jest Geopark Świętokrzyski funkcjonujący formalnie jako stowarzyszenie pięciu gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów.

 - Od 21 kwietnia mamy szansę stać się oficjalnie pierwszym geoparkiem UNESCO funkcjonującym w całości na terytorium Polski - podkreśla Michał Poros, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin ,,Geopark Świętokrzyski’’.

Certyfikat przyznawany jest dla całego obszaru geoparku przede wszystkim ze względu na międzynarodową rangę dziedzictwa geologicznego reprezentowanego przez cenne stanowiska geologiczne. Pod uwagę brane są także inne cechy obszaru kandydującego geoparku takie jak: przyroda ożywiona, krajobraz, dziedzictwo kulturowe, działania lokalnej społeczności oraz aktywność w różnych dziedzinach, począwszy od nauki, edukacji i turystyki a skończywszy na współpracy międzynarodowej.

 - Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznawany jest na okres 4 lat. Po upływie tego czasu następuje weryfikacja geoparku przez ekspertów z UNESCO. Oceniana jest między innymi aktywność w zakresie promocji, edukacji, turystyki oraz współpracy z innymi geoparkami. Z tego względu utrzymanie certyfikatu UNESCO to proces ciągły, w który na stałe muszą być zaangażowane różne instytucje i organizacje. Kluczem do utrzymania certyfikatu jest aktywność i współpraca sieciowa na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. To największe wyzwanie dla nas wszystkich na kolejne lata po uzyskaniu certyfikatu – zaznacza Michał Poros.

W związku z planowanym uzyskaniem certyfikatu Światowego Geoparku UNESCO w dniach 22-25 kwietnia Geopark przygotowuje szereg wydarzeń promujących ten sukces. Jednym z nich będzie oficjalna prezentacja geoparku w ramach międzynarodowego wydarzenia online ,,Welcome Digital Event'' organizowanego przez UNESCO 22 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. 

 

 

źródło: Geopark Świętokrzyski

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •