reklama

reklama

/>

Elektryczne hulajnogi i nowe przepisy

Elektryczne hulajnogi i nowe przepisy Elektryczne hulajnogi i nowe przepisy

Od 20 maja wchodzą w życie nowe przepisy precyzujące m.in. poruszanie się elektrycznymi hulajnogami. Nowe regulacje określają, jakimi drogami i z jaką prędkością można się nimi poruszać oraz kto może takim pojazdem kierować.

Z punktu widzenia kierującego elektryczną hulajnogą, jednym z bardziej istotnych przepisów jest obowiązek jazdy takim pojazdem po drodze dla rowerów, kiedy tylko jest taka możliwość. Należy zaznaczyć, iż osoba jadąca na takim jednośladzie będzie mogła maksymalnie rozpędzić się do 20 km/h. W przypadku, gdy ścieżki rowerowej nie ma, konieczne będzie skorzystanie z jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

W przypadku, gdy limit ten będzie wyższy, kierujący będzie musiał poruszać się chodnikiem z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i co istotne ustępować mu pierwszeństwa. Równie istotne jest to, iż kierować elektryczną hulajnogą może osoba, która ukończyła 18 lat. Nastolatkowie, by mogli prowadzić nowoczesny jednoślad muszą posiadać minimum kartę rowerową.

Od 20 maja zostanie wprowadzone nowe sformułowanie: „urządzenie transportu osobistego”. Jest to nic innego jak np. elektryczna deskorolka czy segway. Podobnie jak w przypadku elektrycznych hulajnóg, kierować takimi pojazdami mogą osoby, które ukończyły 18 lat, a nastolatkowie muszą posiadać minimum kartę rowerową. Kierujący takimi pojazdami również nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, a jeździć nimi muszą po ścieżkach rowerowych. Gdy takich nie ma, mogą skorzystać z chodnika, lecz zostali zobowiązani do poruszania się z prędkością zbliżoną do pieszych oraz ustępować im pierwszeństwa.

Tradycyjna hulajnoga, deskorolka, wrotki czy rolki to „urządzenie wspomagające ruch”. W tym przypadku nie ma ograniczeń co do wieku czy obowiązkowych uprawnień osób z nich korzystających. Poruszający się nimi mogą jechać ścieżką rowerową bądź chodnikiem. W tym drugim przypadku osoba jadąca np. tradycyjną hulajnogą ma oczywiście obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz poruszać się z podobną do niego prędkością.

Bez względu na rodzaj pojazdu, bądź urządzenia jakim jedziemy zabronione zostało poruszanie się nim pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Także zakazane jest m.in. ciągnięcie bądź holowanie innego pojazdu, przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Opr. DJ
Źródło: Ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym / KWP w Kielcach
Infografiki: Ministerstwo Infrastruktury

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •