Logo
Wydrukuj tę stronę

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Skarżysku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Skarżysku Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Skarżysku

Pamiątki przeszłości w 3D, hologram Marszałka Piłsudskiego, stanowiska multimedialne, wirtualne kino historii – w tak nowoczesnej i interaktywnej formie historię odzyskania przez Polskę niepodległości prezentuje mobilne muzeum, które będzie gościło w naszym mieście od 24 do 26 września. Wstęp na tę wyjątkową wystawę jest bezpłatny.

Mobilne, interaktywne centrum edukacyjne zawita do Skarżyska-Kamiennej, dzięki współpracy miasta z Biurem Programu „Niepodległa”. Wirtualny Teatr Historii – bo tak nazwane zostało to mobilne muzeum – będzie dostępne dla skarżyszczan bezpłatnie od piątku (24 września) do niedzieli (26 września) na parkingu przed Miejskim Centrum Kultury (ul. Słowackiego).

Mobilne centrum edukacyjne, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref. Pokazują one siły, które łączyły Polaków i które pozwoliły na odrodzenie się Polski.

Można tu znaleźć część poświęconą symbolom narodowym, poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczyć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy.

Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy Polacy pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

Nie zabrakło informacji o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Dokonano wyboru 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które znalazły się na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” – działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach.

Gości mobilnego centrum edukacyjnego żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku.

Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość.

Całość szlaku zwiedzania kończy fotobudka, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy zdjęcie z jednym z wybranych ojców niepodległości.

Wstęp do Wirtualnego Teatru Historii jest bezpłatny.

GODZINY ZWIEDZANIA EKSPOZYCJI

24 września: 12.00 – 18.00

25 września: 10.00 – 18.00

26 września: 10.00 – 16.00

parking na przeciwko MCK, ul. Słowackiego

źródło i więcej informacji: niepodlegla.gov.pl

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.