reklama

reklama

/>

reklama

/>

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem! To nowa metoda oszustów

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem! To nowa metoda oszustów
Policjanci ostrzegają przed spoofingiem! To nowa metoda oszustów Policjanci ostrzegają przed spoofingiem! To nowa metoda oszustów

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem! Oszustwo tą metodą jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia. Chodzi o wyłudzanie danych wrażliwych lub pieniędzy. Metoda polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru lub nazwy dzwoniącego. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naiwność rozmówcy.

Spoofing telefoniczny to nic innego jak oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery. Jest to możliwe głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia. Policjanci nie mają możliwości zablokowania spoofingu, bo telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem.

Scenariusz ataków jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •