reklama

reklama

/>

reklama

/>

Padł rekord hospitalizacji osób z koronawirusem; szczytu spodziewamy się do 1 grudnia

Padł rekord hospitalizacji osób z koronawirusem; szczytu spodziewamy się do 1 grudnia Padł rekord hospitalizacji osób z koronawirusem; szczytu spodziewamy się do 1 grudnia

W poniedziałek w szpitalach woj. lubelskiego hospitalizowana była rekordowa liczba 1969 pacjentów zakażonych koronawirusem; szczyt obłożenia szpitali spodziewany jest w tym i na początku przyszłego tygodnia.

Podczas wtorkowej wideokonferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował, że w poniedziałek w szpitalach w regionie odnotowano rekord hospitalizacji osób z koronawirusem.
Jak powiedział wojewoda, na łóżkach II poziomu (przeznaczonych do leczenia osób z potwierdzonym wynikiem testu na koronawirusa) przebywało 1969 pacjentów i 169 na łóżkach respiratorowych.

"Szczyt hospitalizacji, jak również hospitalizacji na łóżkach respiratorowych, to problem tego tygodnia i do połowy następnego tygodnia. Spodziewam się, że największe obłożenie szpitali będzie do 1 grudnia. Później, mam nadzieję, że te liczby zaczną powoli spadać" – powiedział Sprawka.

We wtorek liczba hospitalizacji spadła do 1933 osób na II poziomie i 164 osób na łóżkach respiratorowych. "Za tym spadkiem kryje się smutna konstatacja. W większości przypadków przyczyną spadków na oddziałach i na respiratorach są zgony, których dzisiaj w statystyce mamy 65" – poinformował wojewoda.

Dodał, że liczba zgonów na Lubelszczyźnie jest najwyższa w kraju. "To jest efekt tego, że obłożenie łóżek respiratorowych i liczbę hospitalizacji mamy największe w kraju” – wyjaśnił Sprawka.
Zdaniem wojewody, w tym tygodniu należy się spodziewać zgonów na poziomie 50-100 osób dziennie, ale mogą się też zdarzyć dni z większą liczbą zmarłych.

Rekord obłożenia łóżek respiratorowych padł w niedzielę - 179 pacjentów. W poniedziałek odnotowano szczyt hospitalizacji dzieci - 47 pacjentów. "Stąd też decyzja o rozwinięciu kilku łóżek covidowych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. I to zarówno na II poziomie, ale również łóżek izolacyjno-obserwacyjnych i respiratorowych” – powiedział wojewoda. Do wtorku liczba hospitalizowanych dzieci spadła do 41.

Wojewoda poinformował, że łóżka respiratorowe dla dzieci są dostępne w USzD i w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie.
W ciągu tygodnia w szpitalach uruchomiono kolejnych dziesięć łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Większość rozwinięto w USzD. Wojewodzie zależy głównie na rozwijaniu łóżek respiratorowych, których w regionie jest w sumie 189 (w tym cztery dla dzieci), z czego 164 są zajęte.

"W najbliższych dniach jeszcze kilka łóżek respiratorowych będzie uruchomionych” – powiedział Sprawka. Dodał, że decyzje o rozwijaniu kolejnych łóżek wyda do jutra. "Na większą skalę nie rozwijamy łóżek covidowych na II poziomie, w tej chwili jesteśmy na poziomie 2105” – powiedział wojewoda.

"Jeżeli nie nastąpi impuls wzrostu zakażeń będziemy podejmować pierwsze decyzje o odmrażaniu łóżek covidowych, żeby stwarzać większą przestrzeń dla leczenia osób niezakażonych. Systematycznie będziemy to robić w miarę spadku liczby osób hospitalizowanych” – poinformował Sprawka.

Podczas wtorkowej konferencji wojewoda poinformował o 1577 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. To o ponad 500 mniej niż w rekordowym pod tym względem 11 listopada, kiedy to stwierdzono 2123 zakażeń.

"Rekord drugiej fali mieliśmy 1794, trzeciej - 1314, w, a teraz 2123. Czwarta fala jest najbardziej dotkliwa z dotychczasowego okresu pandemii” – przyznał Sprawka.

"Od czwartku mamy systematyczny spadek zakażeń liczonych: dany dzień do tego samego dnia sprzed tygodnia. Średnie spadki są na poziomie kilkunastu procent” – poinformował Sprawka.

Z danych wojewody wynika, że w czwartek spadek wynosił 10,74 proc., w sobotę – 6,93 proc., niedzielę – 23,67 proc., poniedziałek – 13,74 proc., wtorek - 13,83 proc. Wyjątkiem jest ostatni piątek, kiedy to odnotowano wzrost zakażeń licząc tydzień do tygodnia. Zdaniem wojewody, wpływ na wynik miało święto 11 listopada i związany z nim dzień wolny.

"Jeżeli tendencja spadku w czwartek zostanie utrzymana to oznacza stały trend. Nie jest to duża dynamika spadku, bo w granicach minus 13 proc. średnio dziennie, niemniej jednak jest to znak, że szczyt mamy za sobą” – powiedział Sprawka. Dodał, że obecny spadek zachorowań nie przekłada się wprost na bieżącą sytuację w szpitalach.

We wtorek najwyższy wskaźnik zakażeń stwierdzono w powiecie hrubieszowskim (117,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców), w Lublinie (106,3), Chełmie (100,5), Zamościu (92,5), pow. lubelskim (90) i pow. zamojskim (87). Najmniej zakażeń jest w pow. parczewskim (8,6), pow. bialskim (33,2), pow. janowskim (47,8) i pow. lubartowskim (48,4).

Wojewoda zwrócił uwagę na zjawisko epidemii wyrównawczej, co oznacza, że rośnie liczba zakażeń w tych częściach regionu, które do tej pory łagodniej odczuwały skutki czwartej fali.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 936 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Większość zakażeń pochodzi z województw: mazowieckiego (3756), wielkopolskiego (1694) i śląskiego (1619). Ministerstwo podało też, że na COVID-19 zmarło 111 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 287 chorych.

Źródło:PAP

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •