reklama

/>

Konwent Powiatów a sytuacja szpitali w województwie

Konwent Powiatów a sytuacja szpitali w województwie

Koniczne jest systemowe zabezpieczenie środków finansowych na zaspokojenie żądań płacowych lekarzy i pielęgniarek – to jeden z punktów apelu Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego do Ministra Zdrowia o podjęcie konkretnych działań w sprawie zażegnania kryzysu w systemie ochrony zdrowia.

Głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego była sytuacja szpitali powiatowych i wojewódzkich. W apelu do Ministra Zdrowia wszyscy starostowie jednogłośnie wyrażają "dezaprobatę wobec wykorzystywania trudnej sytuacji w służbie zdrowia do osiągnięcia celów politycznych (...)" – czytamy w oficjalnym piśmie. Samorządy nie są w stanie z własnych budżetów pokryć powstałych przez lata zadłużeń szpitali, nie możliwe jest także wygospodarowanie środków na podwyżki dla personelu medycznego - mówi Michał Godowski – starosta kielecki. 

Sytuacja w szpitalach powiatowych staje się coraz trudniejsza ze względu na kryzys spowodowany niedoborem kadry medycznej. Lekarze z większości lecznic wypowiadają umowy „opt-out” i żądają podwyżek. We Włoszczowie samorząd będzie musiał dopłacić do Zakładu Opieki Zdrowotnej około stu tysięcy złotych - informuje Jerzy Suliga – starosta włoszczowski. W szpitalu w Końskich dyrekcja zgodziła się na postulaty medyków i obiecała podwyżki. Specjaliści mieliby zarabiać dziewięć tysięcy złotych. Starosta konecki Bogdan Soboń, podczas konwentu miał przekonywać że dyrektor nie ustalił z nim tej decyzji – w konferencji prasowej relacjonował tę sytuację starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek. O tym, że dyrekcja szpitala nie powinna podejmować decyzji o podwyżkach w sytuacji kiedy nie ma na ten cel zabezpieczonych środków w budżecie mówił Marek Szczepanik – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Zarząd Powiatów Województwa Świętokrzyskiego zamierza zaprosić na kolejne spotkanie dyrekcję Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, oraz Wojewodę. Temat dofinansowania szpitali będzie kontynuowany 1 marca.

Sport

Instagram

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •