reklama

reklama

/>

Włoszczowa będzie ratować stare pomniki

Włoszczowa będzie ratować stare pomniki Włoszczowa będzie ratować stare pomniki

Burmistrz gminy Włoszczowa zapowiedział naprawę pomnika poświęconemu harcerzom i formacjom zbrojnym w czasie II wojny światowej - AK i BCH.

- Dbałość o pomniki powinna trwać ponad podziałami, przecież wolność o którą walczyli wypisani na memoriałach dotyczy nas wszystkich bez wyjątku. Wystarczy przeszlifować tablice, litery, by odzyskały swój blask i treść, obłożyć monument nowym tynkiem ozdobnym czy wyczyścić piaskowiec, zadbać o otoczenie. To tak niewiele, a zarazem bardzo dużo, by znowu pokazać, że jest w nas pamięć i jak mówią harcerze "czuwamy". W ramach rewitalizacji dbamy o to, by przywrócić blask i rangę wielu miejscom w mieście. Pora zadbać, aby degradacja nie spotkała pomników. Pomnik ma budzić szacunek, tak jak szacunek budzą w nas kombatanci i bohaterowie - podkreśla burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek na stronie Urzędu Gminy Włoszczowa.

Samorząd podejmie współpracę z harcerzami i kombatantami, aby pozyskać fundusze na renowację monumentów.


Pomnik harcerzy przy ul. Wiśniowej stanął we wrześniu 1986 roku, w 70 rocznicę powstania ZHP na ziemi włoszczowskiej. Granitowa tablica głosi dedykację: "W hołdzie poległym harcerzom za wolność Ojczyzny w okresie okupacji hitlerowskiej". Druga tablica z nazwiskami pięciu poległych harcerzy została zamontowana we wrześniu 1997 roku.

U zbiegu ulic 1 Maja, Wiśniowej i Partyzantów, na skwerze mjr. M. Tarchalskiego (teren jest własnością powiatu) w 1993 roku kombatanci uczcili żołnierzy Ak i BCH poległych na ziemi włoszczowskiej w czasie II wojny światowej. Autorami projektu byli Sławomir Gądek z Kielc i Ryszard Marcinkowski z Włoszczowy.

źródło: wloszczowa.pl

 

autor: Ewa Błońska

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •