reklama

reklama

/>

Jak zaprojektować sufit podwieszany w łazience?

Jak zaprojektować sufit podwieszany w łazience? Jak zaprojektować sufit podwieszany w łazience?

Podwieszany sufit spotkać można w salonie i sypialni. Świetnie sprawdza się również w kuchni, ale czy jest dobrą opcją do łazienki? Okazuje się, że może odmienić wizualnie również to pomieszczenie. Podwieszany sufit ułatwia stworzenie niebanalnych stylizacji z zastosowaniem ciekawego systemu oświetleniowego. W łazience panują jednak nietypowe, trudniejsze niż w innych pomieszczeniach warunki, dlatego stosuje się przystosowane do nich elementy wykończeniowe, m.in. płytki ceramiczne. Elementy konstrukcyjne sufitu podwieszanego również muszą być do nich właściwie przystosowane.

Podwieszany sufit w łazience z płyty gipsowo-kartonowej

Podwieszany sufit wykonujemy z płyty gipsowo-kartonowej. Ze względu na podwyższony poziom wilgotności w łazience płyta powinna być wodoodporna. To specjalny rodzaj płyty, który jest poddawany procesowi impregnacji. Oznaczona jest ona symbolem GKBI, dzięki czemu łatwo odróżnimy ją od standardowych płyt. Ponadto wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe mają też inny kolor. Są one zielone i znajdują się na nich niebieskie napisy. Możemy się też spotkać z płytami wodoodpornymi w kolorze niebieskim. Płyty tego typu charakteryzują się grubością 12,5 mm. Trzeba jednak wiedzieć, że płyty o podwyższonej wodoodporności nie zapewniają 100% ochrony przed wilgocią. Sprawdzają się w tych pomieszczeniach, gdzie poziom wilgotności powietrza nie przekracza 85%. Sufit podwieszany możemy wykonać przed położeniem płytek łazienkowych na ścianach lub też po wykonaniu pokryć ściennych. Jeżeli zdecydujemy się na drugi wariant, łatwiej będzie dopasować płytki ceramiczne do wysokości ściany.

Mocowanie poszczególnych elementów

Przed mocowaniem płyty musimy zamontować profile. Najpierw przygotowujemy profile przyścienne, przycinając je do odpowiedniej długości. Przygotowany już profil aluminiowy przykładamy do ściany wzdłuż wyznaczonej linii, po czym nawiercamy na całej jego długości w różnych miejscach otwory potrzebne do umieszczenia w nich kołków rozporowych. Otwory powinny znajdować się w odległości ok. 50 cm od siebie. Kiedy już mamy wyznaczone miejsca do mocowania, możemy zainstalować całą konstrukcję. Następnie montujemy stelaż główny. W przymocowanych profilach umieszczamy kolejne profile CD. Profile główne umieszczamy co 40 cm. Profile główne również przycinamy do odpowiedniego rozmiaru i mocujemy. Następnie należy zainstalować przewody oraz samą płytę gipsowo-kartonową.

Oryginalne pomysły na podwieszany sufit w łazience

W łazience sufit podwieszany możemy wykonać na kilka różnych sposobów. Jeżeli łazienka jest mała i chcemy ją optycznie powiększyć, to na ścianach i podłodze układamy płytki łazienkowe w jasnym kolorze. Dobrze sprawdzają się te z połyskującym wykończeniem. Świetnym ich dopełnieniem będzie podwieszany sufit z lustrzanym panelem z halogenami zamontowanymi po obwodzie. Często stosowanym rozwiązaniem jest sufit z małymi punktami świetlnymi przypominający rozgwieżdżone niebo, które wspaniale prezentuje się w towarzystwie ciemniejszych płytek łazienkowych. Ciekawie prezentować się będzie kilkupoziomowy podwieszany sufit. Składa się on z kilku powierzchni o różnych wielkościach i kształtach. Prezentuje się bardzo nowocześnie, umożliwia lepsze doświetlenie wybranych stref, przez co możemy sobie pozwolić na ciemniejsze ściany, np. czarne płytki przy umywalce lub przy wannie.

Podwieszany sufit w łazience nadaje wnętrzu innego formatu, zmienia często jego proporcje, unowocześnia stylizacje, ale też ułatwia właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych i dobre doświetlenie konkretnych stref.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •