reklama

reklama

/>

W Podzamczu będą badać odmiany wirusa SARS-Cov-2

W Podzamczu będą badać odmiany wirusa SARS-Cov-2 W Podzamczu będą badać odmiany wirusa SARS-Cov-2

RCNT weźmie udział w poszukiwaniach mutacji koronawirusa. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne podpisało umowę z Polską Akademią Nauk o współpracy w badaniach nad mutacjami wirusa SARS-Cov-2. Projekt ma odpowiedzieć na pytanie czy w różnych regionach Polski wirus ma ten sam profil genetyczny, a jeśli inne – to które z nich są bardziej niebezpieczne.

Projekt „Analiza zmienności genetycznej i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2 w Polsce przy wykorzystaniu sekwencjonowania nowej generacji” prowadzi Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. RCNT jest jednym z konsorcjantów programu. Zgodnie z umową, i na podstawie uchwały Komisji Bioetycznej, RCNT przekaże Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN partię zbiobankowanych w Podzamczu, oznaczonych próbek zawierających zdezaktywowany materiał genetyczny koronawirusa.

Następnie naukowcy przeprowadzą sekwencjonowanie poszczególnych próbek wirusa – przeanalizują kolejność około 30 tysięcy par zasad tworzących jego kod genetyczny. Dane, uzyskane z próbek pobranych od osób w różnych punktach Polski, badacze porównają ze sobą. Analiza da możliwość stwierdzenia, czy w poszczególnych regionach mamy do czynienia z identycznym wirusem czy też jego mutacjami (np. tak zwaną angielską, innymi). Mutacje wirusa będzie można też przeanalizować pod względem tego, jak ich nosiciele przeszli chorobę, jakie i o jakim nasileniu mieli symptomy infekcji. Do tego posłużą ewentualne badania ankietowe wśród osób, od których pochodziły próbki.

- Umowa o współpracy z PAN potwierdza wiodącą rolę, jaką odgrywa Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w walce z epidemią w województwie świętokrzyskim. Udział w badaniach i opracowaniu wyników będzie dla naszych pracowników cennym doświadczeniem. Jestem też przekonany, że projekt pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy epidemii, a dzięki temu będziemy mogli skuteczniej z nią walczyć - mówi Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

 

źródło: Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •