reklama

reklama

/>

Opublikowano ogłoszenie o przetargu na drugi odcinek obwodnicy Morawicy

 Opublikowano ogłoszenie o przetargu na drugi odcinek obwodnicy Morawicy Opublikowano ogłoszenie o przetargu na drugi odcinek obwodnicy Morawicy

Najdłuższa w województwie świętokrzyskim, ponad półkilometrowa estakada zostanie wybudowana w ciągu drogi krajowej nr 73 na drugim odcinku obwodnicy Morawicy. Zgodnie z zapowiedzią z ub. tygodnia, ogłoszenie o przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj ukazało się dzisiaj w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i na platformie zakupowej.

W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi krajowej nr 73 biegnący nowym śladem, stanowiący obwodnicę Morawicy i Woli Morawickiej o długości ok. 4,4 km. Nowa dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) będzie skomunikowana z budowanym obecnie pierwszym 4-kilometrowym odcinkiem obwodnicy Morawicy w śladzie istniejącej DK73. W ramach drugiego etapu inwestycji planowana jest budowa i przebudowa skrzyżowań oraz dróg dojazdowych dla obsługi ruchu lokalnego. Maksymalny czas na zaprojektowanie i wybudowanie drugiego odcinka obwodnicy to 39 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Wykonawcy zainteresowani udziałem w postępowaniu przetargowym będą mieli możliwość skrócenia czasu realizacji inwestycji do 36 miesięcy.

Zaprojektowane i wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, m.in.:

- estakada nad rzeką Czarna Nida z funkcją przejścia dla zwierząt o długości ok. 0,5 km

- estakada nad rzeką Morawka z funkcją przejścia dla zwierząt dużych o długości ok. 350m,

- most nad potokiem Łabędziów z funkcją przejścia dla zwierząt

- wiadukt drogowy nad drogą powiatową

Obiekt nad Czarną Nidą to najdłuższa estakada w ciągu drogi krajowej w regionie świętokrzyskim. Jej parametry podyktowane wymogami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zapewnią pełną ochronę obszaru Natura 2000 „Dolina czarnej Nidy”. Druga co do długości, ponad 350-metrowa estakada nad Morawką, zostanie zaprojektowana i wybudowana ze względu zidentyfikowane obszary cenne przyrodniczo w dolinie meandrującej rzeki.

Trwa budowa pierwszego odcinka obwodnicy Morawicy od granicy miasta Kielce do miejscowości Brzeziny. Na przełomie sierpnia i września planowane jest rozpoczęcie kolejnego etapu prac - układanie ostatniej warstwy ścieralnej nawierzchni na ciągu głównym budowanej trasy. Zgodnie z umową I etap inwestycji powinien zakończyć się wiosną 2022 r. Obecnie na tym odcinku ruch w obu kierunkach odbywa się nową wschodnią jezdnią obwodnicy. Dobiega końca przebudowa jezdni zachodniej i budowa dróg dojazdowych. Realizowane są roboty montażowe. Od ub. roku piesi korzystają z oddanej przed terminem kładki w Bilczy.

Docelowo, po wybudowaniu obu odcinków, obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ok. 8,5 km. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku drogi krajowej nr 73 łączącej węzeł Kielce Północ, Busko-Zdrój i Tarnów. Znacznie skróci się czas podróżowania tranzytem, a także czas dojazdu do stolicy województwa świętokrzyskiego z podkieleckich miejscowości. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu życia mieszkańców gminy Morawica. Całą, ponad 8-kilometrową obwodnicą pojedziemy w 2025 roku.


Źródło: Małgorzata Pawelec-Buras

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •