Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

"Świętokrzyskie Ekopasje". Podsumowanie

W ostatnim odcinku  programu „Świętokrzyskie Ekopasje” proponujemy Państwu ponowne spotkanie ze wszystkimi bohaterami naszego cyklu. Przez kilka miesięcy prezentowaliśmy sylwetki osób, które z wielką pasją oddają się  pracy na rzecz środowiska.  Wykonują różne zawody, ale łączy ich wiele – wrażliwość, miłość do przyrody i regionu świętokrzyskiego.

Najpierw podążyliśmy tropem wilka wraz z Arturem Milanowskim, leśniczym z Nadleśnictwa Suchedniów. Niemal każdą wolną chwilę spędza w lesie i szuka wilczych śladów. W dużej mierze to dzięki jego pasji i ciężkiej  pracy udało się ustalić ile wilków żyje w świętokrzyskiem. Paweł Kosin to kolejny leśnik, który mówi wprost - praca w lesie to nie tylko zawód to wielka pasja. Chętnie dzieli się nią z innymi. Na co dzień planuje, organizuje i koordynuje prace w zakresie uprawy i ochrony lasu. Po godzinach biega.

Na turystyczne szlaki regionu zabrali nas również przewodnicy ze Świętokrzyskiego PTTK.  Zgodnie twierdzą, że Góry Świętokrzyskie to wyjątkowe miejsce, pod każdym względem. Tu, jak w soczewce skupia się historia naszej Ziemi. Doktor Cezary Jastrzębski zabrał nas na wyprawę w czasy prehistoryczne. Zajrzeliśmy też do jaskini pod Górą Miedzianką.
Z Andrzejem Konopackim wyruszyliśmy na niezwykły spacer po kieleckich rezerwatach i kamieniołomach. Chyba nie ma takiej rośliny, której Andrzej Konopacki nie potrafiłby nazwać.
Odwiedziliśmy też Chęciny. Dominik Kowalski  swoją pasją poznawania tajemnic i osobliwości regionu dzieli się z innymi podczas spotkań na szlaku, a także w mediach społecznościowych.

Jak się okazuje Internet może być idealnym narzędziem, by zachęcić młodych i starszych do poznawania przyrody i najbliższego otoczenia. Przekonywali nas też o tym bohaterowie ósmego odcinka programu. Jakub Juszyński od kilku lat prowadzi bloga i stronę na portalu  społecznościowym pod nazwą - „Tym razem”. Trudno mu usiedzieć w jednym miejscu, dlatego innych też chce wyciągnąć z domu. Sławomir Rakowski swoim powietrznym statkiem lata nad regionem, robi unikatowe filmy, a później wrzuca je na stronę „Powiat staszowski z drona”. Jego realizacje można też obserwować na  fanpage’u ŚWIĘTOKRZYSKIE.

Zabraliśmy też Państwa na bezkrwawe łowy. Myśliwi wielu osobom kojarzą się głównie z polowaniami i zabijaniem zwierząt. Tymczasem łowiectwo, to także troska o środowisko naturalne i dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo zwierzyny. Na to również staraliśmy się zwrócić uwagę.

Przyroda może być też inspiracją dla poetów. Janusz Marjański wiele lat temu myśliwską strzelbę zamienił  na pióro. Miłość do przyrody i języka polskiego to dwie wielkie pasje doktora Janusza Wróblewskiego. To człowiek o wielkim sercu, który całe życie poświęcił ratowaniu zwierząt. Od lat prowadzi „Ptasi Azyl” w Ostrowie.

Członkowie Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody od wielu lat opisują, liczą i tworzą spisy ptaków, a także  zwierząt zamieszkujących region świętokrzyski. Jeśli poznamy to co nas otacza, pokochamy i uznamy za swoje, wtedy nie będziemy tego niszczyć – te argumenty, bardzo często powtarzali nasi bohaterowie. Tę miłość do natury trzeba zaszczepić już u najmłodszych. Beata Antoszewska z Ligi Ochrony Przyrody tłumaczy dzieciom jak ważny jest bliski kontakt z przyrodą – to pozwala być wolnym i szczęśliwym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama