Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 lipca 2024 05:34
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

"Droga do niepodległości" odc. 1 - Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Powołana 3 sierpnia 1914 przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa, formacja, która trzy dni później, rozpoczęła historyczny marsz ku wolności utworzona z oddziałów strzeleckich stała się zalążkiem Legionów Polskich.

Sformowano ją z dwóch, dość niechętnie patrzących na siebie, letnich szkół oficerskich – Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich.

Marszałek Józef Piłsudski w rozkazie sformowania Pierwszej Kompanii Kadrowej napisał: "Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny”.

9 sierpnia "Kadrówka” opuściła zajęty wcześniej Miechów i drogą przez Książ Wielki wyruszyła w kierunku Jędrzejowa.

W wyniku walk z rosyjskimi oddziałami Pierwsza Kompania Kadrowa zmuszona była opuścić Kielce 13 sierpnia. Powróciła tu 6 dni później i przez kolejne trzy tygodnie stacjonowała podzielona na bataliony i uzupełniana nowymi rekrutami.

Próba przebicia się do Warszawy i wywołania tam powstania nie powiodła się. Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się w grudniu 1914 roku zalążkiem Pierwszej Brygady Legionów Polskich.

Wydarzenia te dały początek marszom, które miały upamiętnić te datę. Pierwszy został zorganizowany przez legionistów w 10 rocznicę wymarszu „Kadrówki”. Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego.

W sierpniu 1939 rozpoczęcie Marszu połączone było z manifestacją patriotyczną na Błoniach Krakowskich. W okresie powojennym Marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80., z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej powrócono do tej idei.

Mimo represji ze strony władz komunistycznych Marsze odbywały się nieprzerwanie do 1989 roku. Miały charakter demonstracji patriotycznej i niepodległościowej. Uczestniczyło w nich od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

Po roku 89 Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Bierze w nim udział ponad 300 osób. Uczestnicy pochodzą z różnych środowisk, są to m.in. członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, a także żołnierze Wojska Polskiego z jednostek dziedziczących tradycje legionowe.

Uczestnicy Marszów odwiedzają miejsca związane z walkami o niepodległość w czasie I i II wojny światowej, zwiedzają też bezcenne zabytki, na ich trasie znajdują się m.in. klasztor cystersów w Jędrzejowie, czy zamek w Chęcinach. Szlak daje możliwość na poznanie uroków regionu świętokrzyskiego

Marsz trwa od 6 do 12 sierpnia. Rozpoczyna się na krakowskich Oleandrach, a kończy w Kielcach. Przy placu Wolności pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego "kadrówkowicze" otrzymują odznaczenia. Medale Pro Patria, Krzyż Sybiracki oraz nagrody marszowe - dla osób, które pokonały trasę z Krakowa do Kielc po raz trzeci i po raz dziesiąty.

Hasłem 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej była sentencja „Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918”.
Tomasz

Z każdym wydarzeniem maszerujących przybywa. Rok 2018 to ponad 350 uczestników, którzy bez względu na warunki atmosferyczne, pokonują trasę aby uczcić pamięć bohaterów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama