Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 22:23
Reklama
Reklama

„Dobry posiłek” w szpitalu w Czerwonej Górze. Pacjenci są bardzo zadowoleni

 Więcej warzyw i owoców, do obiadu miks sałat, pełnoziarnisty makaron, kasza lub ryż, a przed snem naturalny jogurt – w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze nastąpiły kuchenne rewolucje. Ma to związek z realizacją pilotażowego programu „Dobry posiłek w szpitalu”.
„Dobry posiłek” w szpitalu w Czerwonej Górze. Pacjenci są bardzo zadowoleni
„Dobry posiłek” w szpitalu w Czerwonej Górze. Pacjenci są bardzo zadowoleni

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze 10 października bieżącego roku przystąpił do pilotażowego programu „Dobry posiłek w szpitalu”. Projekt ma na celu poprawę jakości żywienia w placówkach medycznych. Działania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

W naszym szpitalu od dawna kładziemy duży nacisk na kwestie związane z odpowiednim żywieniem pacjentów. Właściwa dieta wspiera bowiem proces leczenia. Jesteśmy w prestiżowym gronie 17 szpitali z całej Polski, które ponownie zostały wyróżnione certyfikatem „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego

– Leczenie przez żywienie”. Uczestnictwo w programie „Dobry posiłek w szpitalu” wpisuje się w działania ukierunkowane na stałe podnoszenie jakości posiłków serwowanych w naszej placówce – podkreśla dr n. med. Bogumiła Kowalczyk-Sroka, naczelna pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

W ramach umowy firma cateringowa świadcząca obecnie usługi gastronomiczne na rzecz szpitala przygotowała nowe receptury posiłków i dostosowała jadłospis do wymogów programu. Wprowadzono 14 rodzajów diet opracowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH

Państwowy Instytut Badawczy. Dodatkowo diety mogą być indywidualnie modyfikowane, na przykład dieta łatwostrawna wegetariańska bez sezamu, dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów bezlaktozowa z dodatkowym drugim śniadaniem i podwieczorkiem. Na talerzach pojawiło się więcej warzyw i owoców, do obiadu dodawany jest miks sałat, do tego pełnoziarnisty makaron, kasza lub ryż. Wszystko w oparciu o dobrej jakości produkty z akcentem na estetykę podania.

Pacjenci codziennie otrzymują informację o rodzajach posiłków podawanych każdego dnia, ich skład, wartość kaloryczną i odżywczą. Informacje wraz ze zdjęciami posiłków są dostępne na stronie internetowej szpitala oraz na tablicach informacyjnych w oddziałach.

Co istotne, w założeniach programu przerwa między ostatnim a pierwszym posiłkiem nie może być dłuższa niż 12 godzin, dlatego po kolacji pacjenci otrzymują dodatkową porcję nocną – najczęściej jogurt naturalny. „Dobry posiłek w szpitalu” obejmuje także działania związane z edukacją żywieniową pacjentów podczas hospitalizacji. Realizują je dietetycy. Szpital w Czerwonej Górze zatrudnia czterech ekspertów w tej
dziedzinie.

Panie dietetyczki przygotowują charakterystykę diety dla każdego pacjenta. Określają listę produktów rekomendowanych i przeciwwskazanych w diecie, wskazują wymaganą kaloryczność, a także udzielają informacji w zakresie sposobu przygotowania posiłków, by pacjent mógł kontynuować zdrowy styl żywienia w domu z uwzględnieniem wymogów związanych z jednostką chorobową – mówi Bogumiła Kowalczyk-
Sroka.

Jak podkreśla naczelna pielęgniarka, pacjenci są bardzo zadowoleni z kuchennych rewolucji, jakie przyniósł program „Dobry posiłek w szpitalu”. – Nieustannie monitorujemy sytuację poprzez ścisłą współpracę z pacjentami. Zbieramy od nich opinie na temat posiłków i potem korygujemy pewne elementy z firmą cateringową. Posiłki są oczywiście zgodne z normą, ale uwzględniają jednocześnie preferencje pacjentów.
Wychodzimy naprzeciw wymaganiom pacjentów – podkreśla Bogumiła Kowalczyk-Sroka.

Jak dodaje, po wypisie ze szpitala pacjenci mogą uzyskać porady żywieniowe od dietetyków w poradni przyszpitalnej.

Realizacja programu zakończy się 30 czerwca 2024 roku.

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama