Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 09:07
Reklama
Reklama

Świętokrzyska Nagroda Kultury 2025 – uhonorowani twórcy i animatorzy życia kulturalnego regionu

Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”, Teresa i Mirosław Bielińscy oraz skrzypek Filharmonii Świętokrzyskiej Mateusz Strzelecki znaleźli się w gronie laureatów tegorocznej Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbyła się w środę, 22 października, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Kliknij aby odtworzyć

Podczas gali w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wręczono Świętokrzyską Nagrodę Kultury 2025. Najwyższe wyróżnienie – nagrodę I stopnia – otrzymał Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”. Doceniono również artystów, muzyków i zespoły ludowe, którzy od lat kształtują tożsamość kulturową województwa świętokrzyskiego.

„Świętokrzyska Nagroda Kultury” jest wyróżnieniem przyznawanym przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. 

Nagrodę I stopnia czyli nagrodę główną za swoją działalność twórczą i upowszechnianie kultury w regionie otrzymał Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” działający przy WDK w Kielcach od 1999 roku.

Laureatami nagród II stopnia zostali: zespół ludowy „Bolechowiczanie” z Nowin, skrzypek orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej Mateusz Strzelecki, aktorskie małżeństwo Teresa i Mirosław Bielińscy, orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie oraz Leszek Wawrzyk, rzeźbiarz z Chmielnika.

Nagroda stanowi ważny element kultury województwa świętokrzyskiego – podkreśla rolę lokalnych artystów, zespołów, instytucji i animatorów kultury w umacnianiu tożsamości regionalnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama